Warszawski parkiet zakończył wzrostowy tydzień spadkami. WIG20 zniżkował w piątek o 0,5 proc., a WIG stracił 0,1 proc. Oba indeksy i tak mogą go jednak zaliczyć do nie najgorszych. W ciągu pięciu sesji wzrosły o odpowiednio 1,4 proc. i 2,1 proc. Nieco lepsze nastroje panowały na innych kluczowych europejskich parkietach. Także tu zmiany indeksów nie były jednak szczególnie znaczące. Wszystko w związku z tym, że w piątek na rynki nie trafiły żadne kluczowe informacje. Na zielono świecą amerykańskie giełdy. S&P500 zyskiwał o 17.00 polskiego czasu 0,1 proc., Nasdaq100 rósł o 0,3 proc.

W piątek niemal pusty był kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Dlatego wpływ na nastroje na warszawskiej giełdzie miały głównie publikowane tego dnia wyniki finansowe. W gronie największych spółek z GPW przez cały dzień negatywnie wyróżniał się Eurocash. Notowania spółki spadały maksymalnie nawet o 9,4 proc., by na koniec dnia tracić 7,8 proc. Osiągnęła ona również największą wartość obrotów wśród spółek notowanych na GPW. Spadki zostały wywołane sprawozdaniem finansowym za I kwartał. Rezultaty handlowej firmy okazały się gorsze od oczekiwań. Udało jej się co prawda o 3,5 proc. zwiększyć sprzedaż, ale firma osiągnęła to głównie za sprawą agresywnej polityki cenowej. Spadek marży handlowej sprawił, że gorszy niż przed rokiem był wynik operacyjny. Zysk netto udało się zaś poprawić głównie za sprawą spadku kosztów finansowych związanych z obsługą zadłużenia. Obydwie te pozycje okazały się jednak niższe od oczekiwań ekspertów. Najwyższy wzrost w WIG20 zanotowała PGE. Jej notowania zyskały jednak zaledwie 1 proc. Na szerokim rynku wyróżniały się papiery eCardu, które zyskały 11,1 proc. O 7,1 proc. potaniały zaś akcje DM IDMSA.

Nadchodzący tydzień będzie obfitował w publikację danych makroekonomicznych. Z ważniejszych w poniedziałek poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w kwietniu oraz wyniki sprzedaży detalicznej w USA (również za kwieceń). We wtorek zainteresowanie może wzbudzić indeks ZEW obrazujący nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej Niemiec. W środę ogłoszone zostaną m. in. PKB Niemiec i strefy euro w I kwartale oraz dane dotyczące produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych Ameryki w kwietniu. W czwartek czeka nas szereg publikacji z gospodarki amerykańskiej. Poznamy m. in. dane dotyczące pozwoleń na budowę domów oraz liczby rozpoczętych budów w kwietniu, a także cotygodniowy odczyt dotyczący liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.