W dobrych nastrojach rozpoczęła się wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie. WIG20 i WIG zyskiwały na otwarciu notowań po 0,2 proc. Dobrze rozpoczęły się również notowania w Niemczech. DAX zyskuuje obecnie 0,4 proc. Blisko zera są zaś francuski CAC40 i brytyjski FTSE250.

Wczoraj dzień przerwy mieli inwestorzy na Wall Street. W Stanach Zjednoczonych Ameryki świętowano bowiem dzień Martina Luthera Kinga. Większość europejskich parkietów traciła nieznacznie w ślad za spadkami giełd w Chinach. Dziś na giełdach azjatyckich zdecydowanie dominował za to kolor zielony. Koreański Kospi zyskał 0,6 proc., japoński Nikkei225 wzrósł zaś o 1 proc. Zyskiwały też parkiety w Państwie Środka. SSE Composite zakończył dzień na 0,9-proc. plusie, a Hang Seng wzrósł o 0,5 proc.

Ciekawy, szczególnie dla inwestorów nad Wisłą, jest dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Rano poznaliśmy styczniowy odczyt wskaźnika dobrobytu wg BIEC. Jego poziom sięgnął 96 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 95,6 pkt. Publikację kluczowych danych zaplanowano jednak dopiero na 14.00. Wówczas poznamy grudniowe dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej. Eksperci prognozują, że produkcja przemysłowa wzrosła w minionym miesiącu o 10,9 proc. w ujęciu rok do roku. W listopadzie produkcja przemysłowa zwiększyła się o 2,9 proc., a produkcja budowlano-montażowa spadła o 2,9 proc. Inwestorów w Europie interesować będzie sczególnie styczniowy odczyt indeksu Instytutu ZEW, który obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Zgodnie z przewidywaniami wartość wskaźnika mogła wzrosnąć o 2 pkt, do 64 pkt.

Z wydarzeń związanych z warszawską giełdą warto odnotować, że dziś do obrotu trafiło 6,36 mln akcji Alior Banku oraz 572,5 tys. papierów Eko Exportu.

W USA trwa sezon publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2013 r. Przed startem notowań poznamy rezultaty spółek Halliburton, Johnson & Johnson, Travelers i Verizon. Po sesji rezultaty opublikują zaś IBM, Texas Instruments  i Xilinx.