Reklama

Rosyjscy inwestorzy uwierzyli w groźby Donalda Trumpa gwałtowana wyprzedaż akcji

Moskiewska giełda zareagowała gwałtowną wyprzedażą na oświadczenie Donalda Trumpa o skróceniu czasu danego rosyjskiemu dyktatorowi na wstrzymanie agresji na Ukrainie. W godzinę akcje największych rosyjskich spółek potaniały o 1,4 mld dolarów.

Publikacja: 28.07.2025 17:48

Moskiewska giełda zareagowała gwałtowną wyprzedażą na oświadczenie Donalda Trumpa

Moskiewska giełda zareagowała gwałtowną wyprzedażą na oświadczenie Donalda Trumpa

Foto: Bloomberg

Indeks giełdy moskiewskiej, obejmujący akcje czterdziestu największych rosyjskich spółek, spadł z 2777,3 punktu do 2727,2 punktu po wypowiedziach Donalda Trumpa. W ciągu nieco ponad godziny indeks stracił 1,8 proc. wartości, czyli 1,4 mld dolarów w przeliczeniu na kapitalizację.

Czytaj więcej

Donald Trump: Skrócę czas, jaki dałem Władimirowi Putinowi na doprowadzenie do pokoju

Najmocniej potaniał Aerofłot.

Traciły wszystkie powiązane z reżimem spółki. Akcje banku VTB potaniały o 3,82 proc., Sbierbanku o 1,22 proc., Gazpromu o 2,77 proc., akcje Łukoilu o 1,11 proc., a akcje państwowego armatora Sowkomfłotu o 2,24 proc. Węglowy Mieczel potaniał o prawie 3 proc., gazowy Novatek o 3,2 proc.

Aerofłot stracił na wartości aż 4 proc. Stało się tak po bezprecedensowym ataku hakerskim, który w poniedziałek sparaliżował działalność firmy, doprowadził do odwołania ponad 100 lotów i wywołał gigantyczny chaos na stołecznym lotnisku Szeremietiewo.

Czytaj więcej

Donald Trump grozi szybkim wykończeniem BRICS. Ani słowa o Rosji
Reklama
Reklama

Pogorszenie relacji z USA uderzyło też w rosyjskiego rubla.

Kurs przyspieszył spadek: juan podrożał o prawie 2 proc., do 11,27 rubla; kurs dolara na rynku Forex wzrósł o 2,1 proc. i wynosi obecnie 81,05 rubla.

Rosyjska ropa zagrożona w USA

Donald Trump, który 14 lipca dał Putinowi 50 dni na zawieszenie broni na Ukrainie, powiedział w poniedziałek, że jest „bardzo rozczarowany” postawą rosyjskiego dyktatora, który zamiast rozmów pokojowych rozpoczął nową ofensywę i – według źródeł Reutersa – przygotowuje się do bitwy o Dniepropietrowsk, Sumy i Charków.

„Myśleliśmy, że już sobie z tym poradziliśmy. A potem Władimir Putin wychodzi i zaczyna ostrzeliwać rakietami miasto, takie jak Kijów, zabijając mnóstwo ludzi w domu opieki społecznej albo gdzieś indziej. Ciała leżą porozrzucane po całej ulicy. Tak nie można postępować” – powiedział Trump na spotkaniu z brytyjskim premierem Keirem Starmerem.

Czytaj więcej

USA oferują Rosji złagodzenie sankcji pod warunkiem trwałego zawieszenia broni

Trump doprecyzował, że nowy termin dla Putina wynosi 10–12 dni. Po jego wygaśnięciu USA mogą wprowadzić 100-procentowe cła na kraje kupujące rosyjską ropę. Tak chcą odciąć Rosję od światowego rynku „czarnego złota”, które przynosi Kremlowi co czwarty rubel dochodów budżetowych i prawie połowę wszystkich wpływów walutowych w gospodarce.

Reklama
Reklama

Zgodnie z projektem ustawy, nad którym prace rozpoczął już Senat USA, Chiny, Indie i Turcja – kraje, do których trafia niemal cały obecny rosyjski eksport ropy naftowej – mogą zostać objęte cłami Trumpa.

Indeks giełdy moskiewskiej, obejmujący akcje czterdziestu największych rosyjskich spółek, spadł z 2777,3 punktu do 2727,2 punktu po wypowiedziach Donalda Trumpa. W ciągu nieco ponad godziny indeks stracił 1,8 proc. wartości, czyli 1,4 mld dolarów w przeliczeniu na kapitalizację.

Najmocniej potaniał Aerofłot.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Giełda
Faworyci do poprawy wyników w rozkręcającym się sezonie
Giełda
WIG20 wychodzi na dzienne maksima
Giełda
Rekord WIG na zamknięciu sesji. WIG–banki z nowym ATH
Giełda
Szukanie biotechnologicznych okazji na warszawskiej giełdzie
Giełda
Popyt wrócił na warszawską giełdę, ale indeksy nie poszybowały zbyt wysoko
Reklama
Reklama