Większość europejskich giełd w czwartek kończyła notowania na solidnych plusach. Francuski?CAC40 zyskiwał 0,5 proc., niemiecki DAX rósł o 0,3 proc., brytyjski FTSE250 o 0,2?proc., a hiszpański IBEX35 o 0,4 proc. Outsiderem okazał się tylko parkiet w Warszawie. WIG20 stracił 0,3 proc. Minimalnie pod kreską znalazł się też indeks WIG.
Nie zaskoczyły czwartkowe decyzje w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami na niezmienionym poziomie stopy pozostawiły Bank of Japan, Bank of England i Europejski Bank Centralny. W trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu ECB jesgo szef Mario Draghi zdradził, że rozważana była obniżka stóp procentowych. Ostatecznie Rada Prezesów ECB nie zdecydowała się jednak na ten krok. Draghi przyznał, że w strefie euro wciąż istnieje ryzyko pogorszenia aktualnych prognoz gospodarczych. Jego zdaniem koniunktura w strefie euro w kolejnych miesiącach powinna się jednak poprawiać m. in. za sprawą akomodacyjnej polityki monetarnej.
Rozczarować mogły dane dotyczące zamówień w przemyśle niemieckim. W styczniu spadły one o 1,9 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy eksperci spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. Lepsza od oczekiwań okazała się za to informacja o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ich liczba w ostatnim tygodniu wyniosła 340 tys., o 16 tys. mniej od prognoz.
Odpowiedzialność za mieszane nastroje inwestorów w Warszawie ponosić może środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych do poziomu najniższego w historii. Tańszy pieniądz to wsparcie dla naszej gospodarki. Zdecydowany krok RPP?rodzi jednak obawy o to, czy jej kondycja nie jest na tyle niekorzystna, że skłoniła Radę do podjęcia takiej decyzji. Niepokoić mogą też obniżone prognozy wzrostu produktu krajowego brutto Polski w 2013 r. Narodowy Bank Polski przewiduje, że nasza gospodarka urośnie w tym roku o 0,6-2 proc., podczas gdy wcześniej wzrost szacował na 0,5-2,5 proc.
W gronie największych i najbardziej płynnych spółek z GPW szczególnie pozytywnie wyróżnił się Bank Handlowy, którego kurs wzrósł o 2,1 proc. Notowania PZU podskoczyły natomiast o 1,6 proc. Czołówce spadków przewodziła Telekomunikacja Polska, której akcje zostały przecenione o 2,3 proc. Na szerokim rynku wzrostami przy obrotach przekraczających 100 tys. zł wyróżniły się m. in. Alterco, Lubawa, Groclin i Sanwil, które zyskały co najmniej po kilkanaście procent.?Najbardziej spadły notowania Europejskiego Funduszu Hipotecznego – przecena sięgnęła 18,3 proc.