Na otwarciu poniedziałkowych notowań WIG wzrósł o 0,42 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,52 proc. do 2478,36 pkt. Dziś kalendarium makro jest stosunkowo ubogie, jednak wśród nielicznych publikacji są i takie, które mogą mieć wypływ na notowania na warszawskim parkiecie. Chodzi o wyniki sprzedaży detalicznej w kwietniu oraz stopę bezrobocia. W przypadku sprzedaży oczekiwana jest dynamika lekko przekraczająca 9 proc. w ujęciu rok do roku (wobec +3,1 proc. w poprzednim okresie). Z kolei stopa bezrobocia ma spaść z 13,5 proc. do 12,9 proc. Czy takie rzeczywiście będą odczyty, dowiemy się już o godz. 10.
Na dużą aktywność inwestorów na GPW dziś jednak nie ma co liczyć – handlować akcjami nie będzie bowiem ani Londyn, ani Wall Street. Wielka Brytania ma dziś Święto Bankowe, z kolei Amerykanie obchodzą Dzień Pamięci. Większego wpływu na poniedziałkowe notowania nie będą mieć raczej wyniki wyborów. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego po przeliczeniu 91 proc. głosów wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, o włos wyprzedzając Platformę Obywatelską. Z kolei na Ukrainie w wyborach prezydenckich zwyciężył Petro Poroszenko, który wyprzedził byłą premier Julię Tymoszenko.
Jeśli chodzi o warszawską giełdę, to w ubiegłym tygodniu pierwsze trzy sesje były niemrawe. Zmiany indeksów były niewielkie, a wartość obrotów niepokojąco niska. Najciekawszy był czwartek, kiedy to indeksy mocno poszły w górę, a co ważne zwyżki zostały potwierdzone wysokimi obrotami. Pretekstów do wzrostów dostarczyły odczyty PMI dla gospodarek poszczególnych krajów. W tym tygodniu tak istotnych publikacji nie będzie, ale warto śledzić chociażby wtorkowe dane z USA, dotyczące zamówień oraz rynku nieruchomości. Tamtejsze indeksy giełdowe są już bowiem na tak wysokich poziomach, że łatwo o pretekst do ewentualnej wyprzedaży. W piątek wszystkie wskaźniki na Wall Street poszły w górę. Dow Jones zyskał 0,4 proc., a S&P500 wzrósł o 0,42 proc. i nieznacznie przekroczył psychologiczny poziom 1900 pkt. Jeszcze lepiej, rosnąc o prawie 0,8 proc., poradził sobie technologiczny Nasdaq.
Jeśli chodzi o informacje ze spółek - giełdowy Bakalland przejmuje Delectę – o czym poinformował w sobotę późnym wieczorem. Rynek najwyraźniej pozytywnie ocenia tę transakcję, bo notowania Bakallandu świecą dziś na zielono. Napłynęły też informacje ze spółki Peixin o aktualizacji planu inwestycyjnego oraz zmianie polityki dywidendowej. Warto również odnotować, że dziś przypada dzień ustalenia prawa do 0,68 zł dywidendy na akcję Eko Eksportu oraz 0,6 zł dywidendy na akcję Energoinstalu. Natomiast akcjonariusze Ursusa będą głosować w sprawie emisji do 15 mln warrantów serii 1 oraz 15 mln akcji serii O.