W I półroczu 2016 r. 161 spółkom z Giełdy Papierów Wartościowych udało się zmniejszyć zadłużenie w porównaniu z takim samym okresem sprzed roku. Nieco więcej firm, bo 168, odnotowało wzrost zobowiązań.

Najbardziej spadły zobowiązania firm: Instal Kraków, MLP Group, Vindexus, Torpol, Elemental Holding, Synthos, ZE PAK, Krynicki Recykling.

Jak ocenia Maciej Wardejn, analityk Wood & Company, najlepiej, gdy zadłużenie netto jest poniżej dwukrotności EBITDA. Maksymalna wartość to jej trzykrotność. Jeśli zadłużenie przekracza ten poziom, to jest to sygnał, że warunki finansowania w spółce mogą się pogorszyć. – Wyższy poziom zadłużenia jest akceptowalny tylko wśród firm, które mają łatwo sprzedawalne aktywa, takich jak na przykład linie lotnicze – wyjaśnia Maciej Wardejn.

Redukcja zadłużenia często wiąże się ze strategią spółki, której zarząd postanawia systematycznie zmniejszać zobowiązania. Jednak czasem jest dziełem przypadku, np. odłożonych środków na niezrealizowane przejęcia. Może także wynikać ze sprzedaży majątku spółki, zmniejszenia wydatków na inwestycje czy ograniczenia działalności w którymś segmencie.

Więcej czytaj w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet"