Jej twórcą jest założyciel uczelni INSEAD i profesor z Uniwersytetu Harvarda – Georges Doriot. W 1957 roku spółka ARD inwestuje zebrane od inwestorów prywatnych 70 tys. dol. oraz dodatkowe 2 mln dol. w formie pożyczki w spółkę Digital Equipment Corporation (DEC). Dziewięć lat później, dofinansowana przez ARD firma trafia na nowojorski parkiet, aby za 30 lat stać się częścią giganta technologicznego Compaqu. Jednak prawdziwy rozwój rynku VC następuje dopiero w latach 70., gdy na rynku pojawiają się pierwsze firmy produkujące komputery osobiste.
Bardzo dużą rolę w powstającym segmencie inwestycyjnym odegrał amerykański Kongres. Pod koniec 1958 roku uchwalone zostają trzy niezwykle istotne akty prawne: (1) ustawa Small Business Investment Act, umożliwiającą tworzenie podmiotów typu VC, zwanych wówczas small business investment companies (SBICs); (2) ustawa Technical Amendments Act, wprowadzająca korzyści podatkowe dla inwestorów prywatnych inwestujących w nowo powstające spółki (3) ustawa Small Business Administration Act rozszerzającą program publicznej pomocy finansowej dla małych przedsiębiorstw o inwestycje kapitałowe. Z kolei w 1978 roku Kongres uchwala zmiany umożliwiające funduszom emerytalnym dokonywanie lokat w fundusze VC. Działania te znacząco ułatwiają finansowanie nowo powstających spółek oraz przyczyniają się do rozwoju sektora nowych technologii w Stanach Zjednoczonych.
Szczególnie istotne dla rozwoju rynku VC będą działania zapoczątkowane na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii – uznawane za moment narodzin słynnej Doliny Krzemowej. Dzięki zaangażowaniu Frederica Termana, dziekana wydziału inżynierii na uniwersytecie Stanford, wdrożono innowacyjne podejście do komercjalizacji badań naukowych oraz rozpoczęto intensywną współpracę z największymi korporacjami. Terman określił, że badania naukowe na uczelni mają wynikać z aktualnych potrzeb przedsiębiorców oraz ich klientów. Uczelnia Stanford utworzyła jednocześnie pierwszy park technologiczny w Palo Alto. To właśnie tam umożliwiono studentom zakładanie własnych spółek, testowanie swoich rozwiązań oraz rozpoczęcie pierwszej produkcji.
Wraz z rozwojem technologii w Stanach Zjednoczonych zaczęły powstawać kolejne fundusze. Jednym z nich był założony w 1972 roku przez Dana Valentine-Sequoia Capital, znany między innymi dzięki inwestycjom w takie firmy, jak: Apple, Oracle, Cisco, Google czy YouTube. Jest to obecnie jeden z największych funduszy VC na świecie.
Historia rynku VC w Polsce jest znacznie krótsza. Pierwsze instytucje, których głównym przedmiotem działalności było inwestowanie w spółki na wczesnym etapie rozwoju zaczęły powstawać w Polsce w latach 90. ubiegłego wieku. Jedną z nich był fundusz MCI, który jako jedyny podmiot przetrwał do chwili obecnej. Rozwój polskiego rynku venture capital nastąpił dopiero po uruchomieniu w 2005 roku Krajowego Funduszu Kapitałowego, który w latach 2007–2017 finansował 18 nowo utworzonych funduszy w wysokości 360 mln zł. Obecnie działalność w zakresie finansowania nowo tworzonych podmiotów pełni PFR Ventures, dysponujący blisko 3 mld zł.