Obecnie w kraju realizowanych jest ponad 60 tys. projektów współfinansowanych z funduszy UE, przez firmy, samorządy i instytucje publiczne. Dodatkowo trwa 161 naborów wniosków, których efektem będą kolejne setki projektów.
- Nasz pakiet rekomendacji to taka tarcza antykoronawirusowa dla beneficjentów i odpowiedź na postulaty środowisk przedsiębiorców” – podkreśla minister Jarosińska-Jedynak w komunikacie.
Rekomendacje zostały skierowane do instytucji państwowych odpowiedzialnych za inwestowanie funduszy unijnych (w tym urzędy marszałkowskie, Wojewódzkie Urzędy Pracy czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Traktując każdy przypadek indywidualnie, będą one mogły w uzasadnionych przypadkach:
- wydłużyć terminy zakończenia naborów wniosków, które właśnie trwają,
- wydłużyć terminy rozliczania i zamykania inwestycji unijnych,
- rozliczać, na przykład przedsiębiorcom, wydatki między innymi na spotkania, szkolenia czy wyjazdy, które się nie odbyły z powodu koronowirusa,
- zmienić plan kontroli wydatków z funduszy unijnych i część z nich przesunąć na później, tak żeby uwzględnić trudniejszą sytuację w firmach i u siebie (np. dużą liczbę pracowników na pracy zdalnej),
- pozwolić ekspertom oceniającym wnioski pracować zdalnie.
- Pracujemy też z Komisją Europejską nad rozwiązaniami, które w obecnej sytuacji pozwolą na bardziej elastyczne podejście do projektów realizowanych z dofinansowaniem UE – dodała minister.