Reklama
Rozwiń

Rozwój społeczny za miliardy z Unii

Niższe bezrobocie i tysiące nowych mikrofirm to tylko niektóre efekty wsparcia z programu „Kapitał ludzki"

Publikacja: 26.07.2011 20:26

Rozwój społeczny za miliardy z Unii

Foto: AFP

To drugi co do wielkości program operacyjny z budżetem ponad 11 mld euro. Jak wskazuje resort rozwoju regionalnego, na półmetku jego realizacji ze wsparcia na tzw. projekty miękkie finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) skorzystały już 3 mln osób. 100 tys. z nich założyło własne firmy. Więcej dzieci, szczególnie na obszarach wiejskich, korzysta z przedszkoli. Ponad połowa bezrobotnych znajduje pracę po szkoleniach.

Wpływ programu na polski rynek pracy potwierdza też poziom zatrudnienia osób w grupie wiekowej 15 – 64 lata. Wzrósł on o prawie 5 pkt proc., z 54,5 proc. w 2006 r. do 59,3 proc. w 2010 r.

– Wymierne rezultaty to przede wszystkim wzrost zatrudnienia i kompetencji pracowników, aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i powracających na rynek pracy, które uruchomiły tysiące mikrofirm. To wyższa jakość edukacji dostosowanej do potrzeb pracodawców i zwiększenie integracji społecznej – mówi "Rz" Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. – Dane Komisji Europejskiej potwierdzają, że wykorzystanie środków z EFS jest w Polsce najbardziej efektywne w całej UE.

Dotąd podpisano 26,6 tys. umów o dofinansowanie na ponad 29 mld zł. To dużo w porównaniu z innymi programami operacyjnymi, bo projektów miękkich ze względu na ich dość niską wartość jest realizowanych znacznie więcej niż tzw. inwestycji twardych.

Najliczniej z tych dotacji korzystają samorządy (10,7 tys. umów), organizacje nonprofit (6,7 tys.), firmy (6,4 tys.) oraz uczelnie i jednostki naukowe (blisko 2,3 tys.).  – Jest nieźle, choć to program rozdrobniony na tysiące małych projektów i ze względu na początkowo źle obrane wskaźniki trudno ocenić jego realną efektywność. Decyduje jednak ogromna skala wsparcia – uważa Ilona Gosk, prezes Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Reklama
Reklama

– Dotąd zachłystywaliśmy się inwestycjami twardymi, nie doceniając roli projektów miękkich, a są one bardzo potrzebne tak dla gospodarki kraju, jak i rozwoju społeczno-gospodarczego regionów – mówi Adam Jarubas, marszałek świętokrzyski.

– Z pieniędzy z EFS modernizujemy np. nieprzystający do realiów system kształcenia zawodowego – tłumaczy. Dodaje też, że podpisuje się obiema rękami za kontynuacją unijnej pomocy w tym obszarze po 2013 r. Sygnały płynące z Komisji Europejskiej wskazują, że będzie ona wciąż ogromna.

Fundusze europejskie
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Jest zgoda KE na przedłużenie KPO do końca 2026 roku
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama