Chodzi o preferencyjne (oprocentowane na około 2 proc.) kredyty dla podmiotów ekonomii społecznej finansowane z programu „Kapitał ludzki". Będą one przeznaczone na inwestycje związane z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym. Okres ich spłaty to nie więcej niż 60 miesięcy. BGK dostanie na to 7,5 mln euro. Potem w przetargu nieograniczonym wybierze pośredników finansowych w każdym z pięciu makroregionów (wchodzą do nich po 3-4 województwa), którzy będą tych pożyczek udzielać.
- Wybór BGK jako zarządzającego pilotażowym systemem finansowania ze środków UE rozwoju przedsiębiorstw ekonomii społecznej jest naturalny. Zdobyliśmy już duże doświadczenie w obsłudze instrumentów zwrotnych dla przedsiębiorstw, choćby to związane z inicjatywą Jeremie czy też z re-gwarancjami z programu „Rozwój Polski Wschodniej". Poza tym usługi BGK są przystępne cenowo – tłumaczy Marek Szczepański, dyrektor w BGK. - Do końca I kwartału planujemy ogłosić przetargi na wybór pośredników finansowych, którymi mogą zostać fundusze pożyczkowe, ale też np. banki spółdzielcze i agencje rozwoju regionalnego. Chcemy aby już po wakacjach pośrednicy mogli oferować przedsiębiorstwom ekonomii społecznej pożyczki i usługi doradcze - dodaje.
Jak wskazuje Ilona Gosk, prezes Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zasady działania mechanizmu pożyczkowego wypracowali praktycy ekonomii społecznej więc nie odstają one od realiów tego sektora. – Obawiam się tylko czy mniejsze organizacje okażą się wystarczająco dojrzałe, aby przedstawiać dobrze uzasadnione biznes plany, bo to że podmioty te mają trudności z pozyskaniem kapitału nie ulega wątpliwości – wyjaśnia Gosk.
Ekspertka podkreśla też, że pożyczki mają charakter testu przed okresem 2014-2020. – Dotychczas takie kredyty traktowano marginalnie, ale po 2013 r. będą odgrywać znacznie większą rolę - wyjaśnia.
- Po 2013 r. więcej środków niż obecnie będzie oferowanych w formie finansowania zwrotnego, a więc kredytów na preferencyjnych warunkach – potwierdza Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego. - Będziemy wdrażać te formę wsparcia pilotażowo, by wypracować najbardziej efektywny model udzielania pomocy. Chcemy zapewnić finansowanie podmiotom świadczącym ważne społecznie usługi, a jednocześnie mającym utrudniony dostęp do kapitału – dodaje.