Reklama
Rozwiń

Mniej pieniędzy dla Polski

Strefa euro robi duży krok w kierunku dalszej integracji i odrębnego budżetu, a kolejne propozycje z Brukseli i innych stolic w UE pokazują zmianę finansowych priorytetów. Może nas to drogo kosztować.

Aktualizacja: 01.06.2017 06:06 Publikacja: 31.05.2017 20:07

Mniej pieniędzy dla Polski

Foto: Fotolia

Z szacunków „Rzeczpospolitej" wynika, że Polska po 2020 roku może dostawać przynajmniej 3–4 mld euro średniorocznie mniej niż obecne 15 mld euro. Ucierpią polityka spójności i polityka rolna. Takie będą straty, jeśli państwa członkowskie nie zdecydują się na zwiększenie składek do wspólnego budżetu po Brexicie i w sytuacji, gdy wydłuża się lista priorytetów finansowych.

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt zacieśnienia integracji w strefie euro. Przewiduje powołanie stałego ministra finansów, a docelowo całego ministerstwa dla grupy krajów posługujących się wspólną walutą, stworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego, zaczątek wspólnych obligacji, a wreszcie „makroekonomiczną funkcję stabilizacyjną", która jest skomplikowaną nazwą dla odrębnego budżetu strefy euro. – Nie będzie to mechanizm stałych transferów finansowych między krajami – zastrzegł wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Fundusze europejskie
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Jest zgoda KE na przedłużenie KPO do końca 2026 roku
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony