Młodzi przedsiębiorcy (prowadzący działalność krócej niż 12 miesięcy), którzy marzą o dotacji do swojego pomysłu muszą napisać projekt, który będzie innowacyjny a przy tym spełni listę wymagań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Podczas ostatniego konkursu, zorganizowanego przez PARP między 30 lipca a 30 września 2010 roku złożono 1850 wniosków, z czego jedynie 160 zakwalifikowało się na dofinansowane.
Jak wyjaśnia PARP, w poprzednim konkursie przyczyną odrzucenia tak dużej liczby wniosków nie były błędnie przyjęte założenia dotyczące modelu biznesowego projektu, lecz sposób prezentowania danych w dokumentacji aplikacyjnej. Szczególnie istotnym elementem jest kwestia spójności i adekwatnego opisu, gdyż to kryterium wpływa na ocenę wniosku. Dodatkowo dochodzą kryteria wymienione w „Przewodniku po kryteriach wyboru finansowanych operacji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013". W przypadku nie spełnienia któregokolwiek z wymienionych w dokumencie założeń, projekt nie będzie podlegał decydującej ocenie i zostanie odrzucony.
- Poza kryteriami, kto może ubiegać się o dofinansowanie, mamy jeszcze szereg kryteriów dotyczących samego projektu. Nie spełnienie któregokolwiek z nich może poskutkować nie otrzymaniem dofinansowania lub nawet odrzuceniem projektu podczas formalnej oceny. Przystępując więc do planowania projektu pamiętajmy o kwestiach podstawowych tj. projekt musi być realizowany nie dłużej niż 24 miesiące na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, jego rozpoczęcie musi nastąpić po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie oraz przede wszystkim projekt musi dotyczyć realizacji w pełni automatycznej e-usługi. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą w projekcie uwzględnić kryterium innowacyjności, modelu biznesowego, rentowności, poprawności projektowanej dokumentacji oraz określić zakładane wskaźniki projektu i rezultaty e-usługi – informuje Karolina Wechman, specjalista ds. funduszy UE w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.