Dziś umowę o uruchomienie pomocy podpisali Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej i Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji. Fundusz Solidarności to specjalna pula w budżecie Unii Europejskiej, którą utworzono, aby wspomagać kraje, które ucierpiały na skutek katastrof naturalnych. Pomoc z Funduszu Solidarności ma charakter jednorazowej dotacji. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie przez Komisję Europejską, na podstawie informacji przekazanych przez państwo członkowskie. Dla każdego kraju wskazano kwotę strat, która musi być przekroczona, aby wystąpić o te środki. W przypadku Polski straty muszą przekraczać 2,1 mld euro i tak się stało. Wysokość strat poniesionych na skutek powodzi wyniosła ponad 2,9 mld euro (blisko 1 proc. PKB za 2009 rok.
Polska otrzymała 105,6 mln euro (około 422 mln zł). Województwa, do których trafią środki m.in. na odbudowę dróg, mostów, sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, telekomunikacyjnych, a także wałów przeciwpowodziowych to: dolnośląskie, lubelskie, lubuskie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie. Wsparcie otrzyma też Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Komisja Europejska przekaże Polsce środki finansowe na specjalne konto bankowe Ministerstwa Finansów. Muszą być one wydane w ciągu 12 miesięcy od ich przelania. Można je przeznaczyć na sfinansowanie nowych inwestycji bądź pokrycie kosztów już zrealizowanych. Nie można z nich natomiast pokryć strat prywatnych.
Wniosek o uruchomienie pomocy Polska przekazała Komisji Europejskiej 23 lipca 2010 r. Ta zaakceptowała go 15 grudnia. 6 czerwca br. zgodę na pomoc wyraziły także Parlament Europejski i Rada Ministrów UE.