Dotychczas na Mazowszu odbyły się dwa konkursy o dotacje z programu regionalnego (działanie 1.5. Rozwój przedsiębiorczości) na projekty inwestycyjne firm. Pierwszy z budżetem ponad 148 mln euro odbył się w 2008 r. Drugi z pulą 16 mln euro w ubiegłym roku. Łącznie w tych dwóch naborach przedsiębiorcy złożyli aż 1719 wniosków o unijne dofinansowanie, z czego do realizacji władze Mazowsza zatwierdziły 467 projektów. W przypadku 401 podpisano już umowy o dotacje.
I choć wydawało się ku rozczarowaniu przedsiębiorców, że na tym podział środków z Brukseli na inwestycje firm się zakończy dokładnie dwa tygodnie temu (26 lipca br.) zarząd regionu zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych 20 mln euro na trzeci, ponadplanowy konkurs dla firm. Skąd taka decyzja? – To celowe działanie wynikające z kilku powodów – mówi „Rz" Marcin Kierwiński, wicemarszałek województwa mazowieckiego odpowiedzialny za podział środków unijnych w regionie. – Po pierwsze, wychodzimy naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu firm tym dotacjami. Po drugie, chcemy wspierać naszych przedsiębiorców dopóki jest to możliwe, bo nie wiadomo ostatecznie jaką formułę wsparcia dla firm przyniesie nowy okres unijnego programowania na lata 2014-2020. Po trzecie mamy jeszcze pieniądze, które trzeba wykorzystać – wyjaśnia Kierwiński. Skąd się one wzięły skoro wydawało się, że rozdysponowano już cały budżet na rozwój przedsiębiorczości czyli 165 mln euro? – To przede wszystkim oszczędności z pierwszego konkursu dla firm. Część przedsiębiorców ostatecznie nie podpisała umów o dofinansowanie. Oszczędności pojawiły się też już podczas realizacji inwestycji – wyjaśnia Wiesław Raboszuk, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). – Jeśli pojawią się kolejne to niewykluczone, że budżet planowanego naboru jeszcze nieco wzrośnie – dodaje.
Jak zapowiadają urzędnicy konkurs odbędzie się jeszcze w tym roku na jesieni. – Chcielibyśmy, aby nabór rozpoczął się we wrześniu, ale bezpieczny termin to październik – wskazuje Mariusz Frankowski, wicedyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim. – Chcemy jeszcze przeprowadzić konsultacje z organizacjami przedsiębiorców co do szczegółów tego naboru. Poza tym pracujemy nad tym, aby wnioski można było składać wyłącznie formie elektronicznej – dodaje. Ma to zapobiec tworzeniu się kolejek przy składaniu aplikacji o granty do MJWPU.
Na Mazowszu przedsiębiorcy są drugą co do wielkości przekazanych środków grupą odbiorców unijnych pieniędzy (po samorządach). Wypłacono im już ponad 500 mln zł. To m.in. pieniądze na wdrożenie nowych technologii, zakup środków trwałych czy też informatyzację firm.