Stało się tak dzięki decyzji tzw. komitetu monitorującego program, który na ostatnim posiedzeniu zdecydował o przesunięciu 37 mln euro (około 155 mln zł) na projekty z zakresu wsparcia innowacji. Środki te pochodzą z części programu poświęconej pomocy technicznej, czyli m.in. promocji i wsparciu instytucji zaangażowanych w jego realizację.
2,4 mld euro to wkład Unii Europejskiej do budżetu programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej"
To o tyle istotne, że w części programu, który realizowany jest na terenie pięciu wschodnich województw (lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie), poświęconej wspieraniu innowacji, rozdzielono już prawie całość pieniędzy unijnych na ten cel. Dotychczas dofinansowanie otrzymało 76 inwestycji, z czego 14 już zakończono, w tym budowę infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego.
– Z puli na promocję i obsługę programu przesunęliśmy 37 mln euro na wsparcie innowacji. Dzięki temu szansę na dofinansowanie mają projekty rezerwowe wyłonione w ubiegłorocznym konkursie, dla których zabrakło środków – mówi „Rz" Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. Dzięki dodatkowym pieniądzom może zyskać spółka Ursus, która wnioskuje o środki na infrastrukturę zaplecza badawczo-rozwojowego; Instytut Nawozów Sztucznych, który zamierza wybudować i wyposażyć Centrum Badawcze Nawozów; oraz trzy uczelnie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu, które chcą doposażyć swe laboratoria.