Na stronie internetowej urzędu miasta można przeczytać, że Uniejów to pierwsze uzdrowisko termalne w Polsce. A wszystko to dzięki realizacji wieloetapowej inwestycji Termy Uniejów – Regionalny Markowy Produkt Turystyki Uzdrowiskowej dofinansowanej z regionalnego programu operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2007–2013. W maju ubiegłego roku otwarto w Uniejowie nowoczesny kompleks basenów termalnych, zespół muzealno-noclegowy Zagroda Młynarska, centrum artystyczno-kulturalne Dom Pracy Twórczej, kompleks boisk z zapleczem sportowym oraz odrestaurowany zamek arcybiskupów gnieźnieńskich z XIV wieku. Wszystkie te inwestycje wchodzą w skład projektu Termy Uniejów. Od lata ubiegłego roku miasto ma status uzdrowiska termalnego.

Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa, podkreśla, że dzięki środkom unijnym gmina może wykorzystać swoje największe bogactwo, jakim są wody lecznicze. Uniejowskie wody, odkryte w latach 70. ubiegłego wieku, mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania domów, jak i w szeroko pojętym lecznictwie oraz rekreacji. Są szczególnie korzystne w leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych, nerwic, przewlekłych chorób dróg oddechowych i zatok oraz otyłości. Poleca się też je w okresach rekonwalescencji po urazach i zabiegach chirurgicznych.

Od kilku lat Uniejów konsekwentnie inwestuje w projekt termalny. W  ubiegłym roku gmina pozyskała na ten cel kolejne pieniądze. Chodzi o projekt „Budowa i kompleksowa promocja marki – Termy Uniejów etap III".

Miasto dostało też środki z krajowego programu operacyjnego „Kapitał ludzki" na indywidualizację programu nauczania w szkołach podstawowych. Pieniądze przeznaczono na dodatkowe zajęcia dla uczniów klas I–III oraz na uzupełnienie bazy dydaktycznej szkół. Uniejów pozyskał też w 2012 r. dwie dotacje z programu regionalnego na przedsięwzięcia związane z terenami aktywizacji gospodarczej.

Umowy te sprawiły, że  Uniejów utrzymał I miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich z 2012 r.     —osa