Infrastruktura dydaktyczna
Z euro z Unii korzysta też podlaskie szkolnictwo wyższe. Z dotacji korzystają uczelnie, a co za tym idzie – kadra naukowa i studenci. Pieniądze europejskie służą zarówno budowie i modernizacji uczelnianych budynków, jak i ich wyposażaniu w nowoczesny sprzęt. Jednym z tego typu przedsięwzięć był remont i wyposażenie obiektów na potrzeby Centrum Dydaktyki Stomatologicznej i Zakładu Technik Dentystycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Projekt dotyczył pomieszczeń zakładów protetyki stomatologicznej i stomatologii zachowawczej, ale też zakładu chirurgii stomatologicznej i zakładu technik dentystycznych. Wszystkie te placówki tworzą razem Centrum Dydaktyki Stomatologicznej przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Zmodernizowane pomieszczenia są głównym zapleczem dydaktycznym dla nowego kierunku na wydziale lekarskim uniwersytetu o nazwie techniki dentystyczne. W ten sposób powstała nowoczesna jednostka centrum dydaktyki stomatologicznej na potrzeby działalności dydaktycznej, naukowej i kliniczno-leczniczej białostockiego uniwersytetu medycznego oraz nowego kierunku kształcenia w zakresie technik dentystycznych. Jednym z celów dotowanego projektu było nie tylko zapewnienie infrastruktury dydaktycznej na potrzeby nowoczesnego procesu kształcenia studentów stomatologii, ale w efekcie zapewnienie społeczeństwu regionu wykształconych lekarzy specjalistów oraz specjalistów techniki dentystycznej. Podczas modernizacji budynków zlikwidowano też bariery architektoniczne.
Opinia:
Jarosław Dworzański , marszałek województwa podlaskiego
Inwestycje finansowane ze środków Unii Europejskiej pomagają zmieniać podlaską gospodarkę. Nasi przedsiębiorcy, pomimo spowolnienia, jakie dotknęło Unię, ciągle chcą inwestować. Świadczy o tym duże zainteresowanie dotacjami na rozwój firm. Do tej pory wsparliśmy z programu regionalnego ponad 500 firm, które otrzymały łącznie ponad 300 mln zł dotacji. Dzięki temu wprowadzają nowe produkty i zdobywają nowe rynki, także zagraniczne. W efekcie mieszkańcy województwa mają miejsca pracy. Tylko w ramach programu regionalnego firmy stworzyły 4 tys. nowych miejsc pracy. Cieszy również coraz większe zaangażowanie samorządów, które coraz chętniej sięgają nie tylko po środki na inwestycje takie jak budowa dróg (w ramach naszego programu regionalnego gruntownie przebudowanych jest już 440 km dróg), ale także decydują się aktywnie włączyć w rozwój gospodarczy, tworząc miejsca i warunki do inwestowania oraz rozwoju przedsiębiorstw.
Rozbudowa Zambrowskiego Parku Przemysłowego
Za pieniądze z UE zacieśnia się współpraca sektora badawczo-rozwojowego z firmami, dzięki czemu powstają nowe miejsca pracy. Zambrowski Park Przemysłowy utworzono w 2006 r. w budynku dawnej tkalni Zambrowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Zamtex dzięki dotacji z funduszy UE z okresu 2004–2006. Inwestycja zrealizowana z myślą o ułatwieniu prowadzenia działalności lokalnym przedsiębiorcom stała się motorem rozwoju małych i średnich firm. Kilkanaście z nich prowadzi w parku działalność (od produkcji opakowań papierowych po produkcję okien). Pozyskanie nowych inwestorów wymagało kolejnych inwestycji. Rozbudowę parku umożliwiła dotacja z programu regionalnego na lata 2007–2013. Inwestorzy mogą teraz wynająć halę wyposażoną w media z dojazdami i parkingami. Mają też ułatwiony dostęp do innowacji poprzez współpracę z partnerami parku. Są nimi m.in.: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Rozwój parku przynosi korzyści nie tylko w postaci większych wpływów z podatków do miejskiego budżetu. Zyskali też mieszkańcy Zambrowa. Firmy działające na terenie parku zatrudniają około 250 osób. Dzięki jego rozbudowie ma powstać 120 nowych miejsc pracy.
Modernizacja ośrodków klinicznych i kursy dla lekarzy
Dotację z programu regionalnego wykorzystano m.in. na remont i doposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny Białostockiego Centrum Onkologii.
Pacjenci z Podlasia mają teraz lepszy dostęp do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych z zakresu onkologii. Skrócił się czas oczekiwania na diagnostykę. Rozszerzono też ofertę badań i usług medycznych. W ramach dotowanej inwestycji wyremontowano budynek szpitalny Białostockiego Centrum Onkologii. Dostosowano go do obowiązujących przepisów, a tym samym znacznie podniesiono standard opieki i skuteczność leczenia. Pacjenci odzyskują teraz zdrowie w wyremontowanej, czystej, spełniającej standardy sali szpitalnej. Z kolei zakupiona, również za pieniądze z Unii, specjalistyczna aparatura diagnostyczna pozwala na przeprowadzenie badań histopatologicznych, które określają, czy w organizmie pacjenta są zmiany nowotworowe, jakiego rodzaju i na jakim etapie rozwoju. Inwestycja ma też przynieść efekty w perspektywie długoterminowej. Chodzi o spa- dek umieralności z powodu nowotworów w województwie podlaskim. To spodziewany efekt bardziej skutecznych: diagnostyki, leczenia oraz rekonwalescencji. Ponadto za pieniądze z programu „Kapitał ludzki" organizowane są kursy specjalizacyjne dla kardiologów, onkologów oraz lekarzy medycyny pracy.