COSME czyli „Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP 2014-2020" to drugi co do wielkości (po Horyzoncie 2020) program ramowy Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Jego budżet to prawie 2,3 mld euro z czego ponad 1,3 mld euro przeznaczono na tzw. instrumenty finansowe. I z tych coraz częściej korzystają polscy przedsiębiorcy. Dziś Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) dwukrotnie zwiększyły wartość kredytów dla polskiego sektora MŚP. Pozwoli to na udzielenie kredytów niemal 10 600 małym firmom i przedsiębiorcom. Umowę pomiędzy EFI i BGK zawarto właśnie w ramach programu COSME, a jej zawarcie stało się możliwe dzięki wsparciu w ramach tzw. Planu Junckera.
Pierwotnie EFI zawarł umowę z BGK już w 2015 r. Pomogła ona uruchomić BGK nowy, produkt gwarancyjny oraz zapewnić rodzimym firmom dodatkowe finansowanie na korzystnych warunkach bez wymagania skomplikowanych zabezpieczeń np. w postaci hipoteki. Przez dwa lata od jej zawarcia BGK udzielił z programu COSME pomocy dla ponad 3,7 tys. firm. Dzisiejsze, dodatkowe, porozumienie pozwoli bankom współpracującym z BGK kontynuować udzielanie kredytów przy znacząco obniżonych wymogach dotyczących zabezpieczeń. Umowa jest realizowana z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, który jest kluczowym filarem Planu Junckera. Szacuje się, że już teraz tylko w Polsce zmobilizował on ok. 7,7 mld euro inwestycji, a w całej Europie - 225 mld euro.
- Popyt w Polsce na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw o obniżonych wymaganiach w zakresie zabezpieczeń wskazuje na potrzebę wsparcia ze strony UE dla polskich przedsiębiorstw. Dlatego cieszę się, że podpisuję dodatkową umowę, która umożliwi BGK dotarcie, za pośrednictwem banków kredytujących, do około 10 600 firm – mówił dziś w Warszawie, prezes EFI Pier Luigi Gilibert. - Jestem przekonany, że stała współpraca z BGK, który jest wieloletnim partnerem EFI, pozwoli wielu polskim przedsiębiorcom, mającym ograniczony dostęp do finansowania, rozwijać ich firmy i tworzyć nowe miejsca pracy – dodał szef EFI. Zdaniem Beaty Daszyńskiej-Muzyczki, prezes BGK właściwe funkcjonowanie MŚP ma zasadnicze znaczenie dla kondycji całej gospodarki. - 96 proc. firm korzystających z gwarancji COSME to mikro i małe przedsiębiorstwa, które charakteryzują się największym potencjałem wzrostu. Proste procedury i szeroka dostępność oferty BGK spowodowały, że w ciągu 4,5 roku funkcjonowania różnorodnych programów gwarancyjnych udzieliliśmy gwarancji na kredyty o wartości ponad 72 mld zł – podkreśla prezes BGK.
Instrumenty gwarancyjne programu COSME pozytywnie ocenia też środowisko bankowe. - Umożliwiono w nich połączenie dwóch źródeł finansowania dla przedsiębiorców, przy wykorzystaniu sprawdzonego krajowego modelu BGK. Potwierdza to także spora grupa banków współpracujących, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych. Podwojenie limitu gwarancyjnego pozwoli zapewne na włączenie do systemu kolejnych banków. Oferta BGK i EFI to z pewnością atrakcyjna propozycja dla klientów poszukujących finansowania i zabezpieczeń na preferencyjnych warunkach – ocenia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.