Udziela ich Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE SA) z siedzibą w Warszawie w ramach pilotażowego projektu pn. „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej".
Jest on kierowany do przedsiębiorstw społecznych, takich jak: spółdzielnie pracy i socjalne, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia), osoby prawne lub jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego lub o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych, jeśli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego. Z kredytów mogą też skorzystać spółki akcyjne i z o.o. oraz kluby sportowe, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych i nie przeznaczają zysku do podziału między swych udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Skąd pieniądze?
Środki na kredyty pochodzą z programu operacyjnego „Kapitał ludzki", z części, za którą odpowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort pracy zawarł jednak umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, na podstawie której to BGK pełni rolę tzw. beneficjenta systemowego, czyli operatora środków finansowych. To bank zarządza pieniędzmi, ale pożyczek udziela Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, bo BGK wybrał je jako tzw. pośrednika finansowego.
Kto korzysta?
Jak przypomina Anna Gajewska, dyrektor departamentu programów europejskich w BGK, pula na pożyczki to ok. 25,5 mln zł. Aby efektywnie rozdysponować te pieniądze obszar kraju podzielono na pięć makroregionów odpowiadających obszarom funkcjonowania centrów ekonomii społecznej. Są to: 1 – kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie (24 proc. budżetu), 2 – lubelskie, podkarpackie, podlaskie (11 proc.), 3 – dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie i opolskie (24 proc.), 4 – pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie (18 proc.) oraz 5 – małopolskie, śląskie, świętokrzyskie (23 proc.).
W zorganizowanym przez BGK przetargu na pośredników finansowych TISE wygrało we wszystkich pięciu makroregionach. – W województwach makroregionu drugiego i piątego wykorzystano już ok. 70 proc. środków – informuje Gajewska. Dodaje, że najwięcej pożyczek udzielono organizacjom pozarządowym (fundacjom i stowarzyszeniom), spółdzielniom socjalnym i spółdzielniom pracy. Najczęściej są one przeznaczane na: remonty i adaptacje pomieszczeń, zakup maszyn, narzędzi oraz surowców i materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności.