Gmina Cewice w woj. pomorskim czeka na wpis do ogólnopolskiego Urzędowego Rejestru Gmin, w których obok języka polskiego jako urzędowego używany jest język pomocniczy, czyli język mniejszości narodowej lub etnicznej albo regionalny. Tym ostatnim posługuje się co najmniej 20 proc. mieszkańców.
– Po wpisie do rejestru obok nazwy Cewice pojawi się kaszubska: Czewicze. A np. wieś Pieski będzie również Pieszczi – zapowiada wójt gminy Jerzy Pernal.
– Kaszubi, którzy na Pomorzu mieszkają od wieków, nie są ani mniejszością narodową, ani etniczną. Czujemy się Polakami, ale mamy własną tradycję, kulturę i zagwarantowane ustawowo prawo do języka regionalnego, którego będziemy bronić. Nie chciałbym, ażeby budziło to niepotrzebne emocje i prowadziło do podziałów – mówi Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych.
Nie pytajmy o patriotyzm
Prawo do posługiwania się językiem regionalnym jako językiem pomocniczym daje Kaszubom ustawa z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Jest to jedyna społeczna grupa, która ma takie uprawnienie, nie będąc mniejszością. Do mniejszości narodowych ustawa zalicza grupy obywateli polskich, które muszą spełniać łącznie sześć wymienionych w niej warunków, m.in., ażeby przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium RP od co najmniej 100 lat. Takie wymogi spełnia dziewięć mniejszości narodowych. Do mniejszości etnicznych należą: karaimska, łemkowska, romska i tatarska. Z mniejszości narodowych najliczniejsza jest niemiecka, zamieszkująca głównie woj. opolskie i śląskie. W 26 gminach Opolskiego stanowi ponad 20 proc. mieszkańców, w 26 gminach wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy. 48 tys. obywateli polskich narodowości białoruskiej mieszka w woj. podlaskim. Litwini osiedlili się w powiecie sejneńskim. Ukraińców historia rozproszyła po Polsce.
Ustawa gwarantuje mniejszościom prawo do zrzeszania się, zachowania własnego języka, kultury, obyczajów i tradycji, tworzenia instytucji edukacyjnych, dostępu do publicznych mediów.