Bariery dobroczynności: trzeba zmienić przepisy

Organizacje pozarządowe pomagają potrzebującym efektywniej niż państwo

Publikacja: 09.02.2011 03:19

Red

W wielu przypadkach sukces organizowanych przez nie akcji jest jednak połowiczny ze względu na niekorzystne przepisy podatkowe. 

Organizacje dobroczynne podejmowały ostatnio próby działań mających na celu zmianę niesprzyjających im regulacji. Przykładem jest wprowadzenie przepisów zwalniających z VAT darowizny żywności lub też dokonywane w formie esemesów charytatywnych. 

Doświadczenie organizacji non profit pokazało, że duże znaczenie ma tu nie tylko korzystny klimat polityczny, ale także współpraca z prawnikami i doradcami podatkowymi. To właśnie temu zawdzięczają sukces takie akcje, jak „Podatki są po naszej stronie” zorganizowana przez Banki Żywności wspólnie z PwC czy też działania koalicji „SMS bez VAT”. 

Niestety, obie akcje zakończyły się połowicznym sukcesem. Ciągle jeszcze otwarte pozostają kwestie objęcia zwolnieniem z VAT dotyczącym darowizn żywności także darczyńców niebędących producentami czy też objęcie tym zwolnieniem esemesów charytatywnych wysyłanych z telefonów na karty.

Doświadczenie zebrane w powyższych akcjach uwidoczniło jednak, że takie zorganizowane podejście do problematyki barier podatkowych i prawnych przynosi efekty. Co więcej, w trakcie prac okazało się, że kwestii wymagających systemowych rozwiązań ciągle jest bardzo dużo. Stąd też pomysł ich skatalogowania i przedstawienia w postaci raportu. Powinien on stanowić podstawę dyskusji z rządem, którą trzeba podjąć, by wypracować rozwiązania korzystne dla darczyńców i organizacji dobroczynnych.

Reklama
Reklama

Dane statystyczne pokazują, że dynamiczny rozwój organizacji dobroczynnych datujący się od końca lat 90. ulega powolnemu wyhamowaniu. Może to oznaczać, iż zarówno organizacje, jak i dobroczyńcy potrzebują nowych bodźców i zmian ułatwiających ich działalność. To, że Polacy chcą pomagać, nie ulega najmniejszej wątpliwości – ukazuje to chociażby kolejny sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To, że organizacje pomagają potrzebującym efektywniej, niż potrafi robić to państwo, udowodniła chociażby ostatnia powódź. Teraz ruch należy do państwa: parlamentarzystów, a przede wszystkim rządzących.

[i]Autor jest starszym menedżerem w PricewaterhouseCoopers[/i]

W wielu przypadkach sukces organizowanych przez nie akcji jest jednak połowiczny ze względu na niekorzystne przepisy podatkowe. 

Organizacje dobroczynne podejmowały ostatnio próby działań mających na celu zmianę niesprzyjających im regulacji. Przykładem jest wprowadzenie przepisów zwalniających z VAT darowizny żywności lub też dokonywane w formie esemesów charytatywnych. 

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama