To może być bardzo niekorzystne rozwiązanie praktycznie dla wszystkich – ostrzega Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji FOR.
To, jakie dokładnie efekty przyniesienie emerytura stażowa, zależy od szczegółów, a te poznamy 25 maja. Na ten dzień, jak informuje nas Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność, związek planuje konferencję, na której przedstawi obywatelski projekt ustawy o emeryturach stażowych. Później rozpocznie się zbieranie pod nim podpisów.
Wedle wstępnych założeń emerytura stażowa umożliwiałaby przejście w stan spoczynku po 35 latach składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Drugi warunek to uzbieranie takiego kapitału emerytalnego, który starczyłby na minimalne świadczenie (to 1250 zł brutto).
– W negatywnym scenariuszu takie rozwiązanie skracałoby rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę. Kobieta, która zaczęła pracę w wieku 20 lat, mogłaby to zrobić, mając 55 lat. A im szybciej rezygnujemy z aktywności zawodowej, tym mniejsza miesięczna emerytura – zaznacza Dudek.
– Osoby schodzące z rynku pracy przestają odprowadzać składki ZUS, za to ZUS realizuje więcej wypłat. To większe koszty dla systemu emerytalnego i większe dopłaty z budżetu z innych podatków, a docelowo – konieczność ich podniesienia – dodaje Antoni Kolek z Pracodawców RP.