Reklama
Rozwiń

Komisja Europejska rozpoczęła konsultowanie umowy Unia-USA

Komisja Europejska rozpoczęła 3-miesięczne publiczne konsultacje planowanej umowy handlowej Unii z USA, mające rozproszyć obawy, że podważy ona prawa krajów Unii do ustalania przepisów o bezpieczeństwie publicznym czy środowisku

Publikacja: 22.01.2014 11:13

Komisarz ds. handlu Karel De Gucht rozesłał pismo do ministrów handlu 28 krajów Unii stwierdzające, że konsultacje będą dotyczyć postanowień o ochronie inwestycji w największej na świecie umowie o wolnym handlu. Postanowienia te budzą sprzeciw.

Organizacje konsumenckie i ekologów, a także niektórzy eurodeputowani krytykowali metodę rozwiązywania sporów między inwestorami i krajami (ISDS), bo przewidziany zapis pozwala firmom zagranicznym występować przeciwko danemu krajowi, jeśli naruszy porozumienia o handlu.

Twierdzą, że włączenie tego do umowy znanej jako Transatlantyckie Partnerstwo w Handlu i Inwestowaniu (TTIP) ograniczy prawo danego kraju do przyjmowania ustaw chroniących swych obywateli albo środowisko. Niektórzy podają jako ostrzeżenie przykład zaskarżenia w sądzie przez azjatycką część koncernu Philip Morris decyzji władz Australii o wprowadzeniu jednolitych opakowań dla papierosów na tej podstawie, że Australia naruszyła umowę handlową z Hongkongiem.

Komisarz De Gucht stwierdził w piśmie, że niektórzy krytycy „podeszli do problemu od złej strony". Wyjaśnił w nim, że wszystkie kraje Unii, poza Irlandią, mają obecnie klauzule ISDS w porozumieniach o inwestycjach z krajami trzecimi i że ISDS była częścią wszystkich wytycznych negocjacyjnych, jakie Komisja otrzymała. „Komisja Europejska nie nalega na nic nowego, ale kontynuuje politykę, która jest silnie związana z polityką poszczególnych krajów i z wiążącymi traktatami" — napisał. Stwierdził jednak, że będzie także starał się ulepszyć system poprzez uniemożliwienie wykorzystywania ewentualnych luk prawnych do „błahych" roszczeń wobec danego państwa czy do potencjalnych nadużyć za pośrednictwem firm-wydmuszek.

Komisja Europejska stwierdziła, że żadna inna część negocjacji nie zostanie poddana publicznej konsultacji i rozmowy w sprawie TTIP będą prowadzone zgodnie z planem.

Organizacja ekologów Friends of the Earth Europe przyjęła z zadowoleniem posunięcie Brukseli, bo wzięto pod uwagę opinię publiczną. — To wyraźnie wskazuje, że Komisja rozważa zmianę tej części porozumienia — stwierdził szef jej działu prawnego Paul de Clerck. Przyznał, że istnieje już ok. 3 tys. dwustronny umów handlowych z klauzulą ISDS, ale wiele z nich dotyczy krajów rozwijających się bez dużych firm ponadnarodowych. — W przypadku Kanady i zwłaszcza USA to zupełnie co innego. Przy amerykańskiej kulturze zgłaszania roszczeń jest bardzo prawdopodobne, że firmy będą występować przeciwko dowolnej polityce czy przepisowi — dodała.

Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora
Finanse
Prezes GPW: Jako giełda chcemy być bardziej widoczni w przestrzeni publicznej