Reklama
Rozwiń

Inwazja Putina uderza w giełdy

Rosyjski parkiet doświadczył panicznej wyprzedaży, największej od kryzysu w 1998 r. Mocno traciły też polskie akcje.

Publikacja: 04.03.2014 01:02

Inwazja Putina uderza w giełdy

Foto: Bloomberg

Kapitalizacja moskiewskiej giełdy spadła w poniedziałek aż o 58 mld dol. W ciągu kilku godzin wyparowało z niej więcej pieniędzy, niż przeznaczono na olimpiadę w Soczi (około 50 mld dol.).

Micex, czyli główny indeks moskiewskiego parkietu, spadł w ciągu sesji o 10,8 proc., a zniżkował w ciągu dnia nawet o 13 proc.

Mocno traciły kursy akcji największych spółek z rosyjskiego rynku. Papiery Gazpromu spadały o 11 proc., Sbierbanku o 9 proc., Rosnieftu o 7 proc., koncernu Mechel (największego producenta węgla w Rosji) o ponad 20 proc. Tak dużych spadków rosyjska giełda nie widziała od 2008 r.

Świat też traci

Mocno poturbowany został również rynek ukraiński. Kijowski indeks giełdowy Ukrainian Equities spadł wczoraj o 11,7 proc. WIG Ukraina, czyli indeks ukraińskich spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, tąpnął w ciągu sesji o 16 proc.

Ukraina od wielu miesięcy była traktowana przez inwestorów jako potencjalny bankrut. Groźba wojny z Rosją tylko podsyciła ich obawy. Rentowność jej długu zapadającego w czerwcu sięgała w poniedziałek 51 proc.

– Będzie trudno ukraińskim decydentom przeprowadzać reformy strukturalne i prowadzić negocjacje o pomocy finansowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sytuacji realnego zagrożenia interwencją wojskową. Nawet bez groźby wojny ewentualne opóźnienia w negocjacjach z MFW zwiększałyby ryzyko bankructwa Ukrainy – uważa Dmitri Petrow, analityk z Nomura Holdings.

Ale przecena na giełdach dotknęła wczoraj nie tylko Rosji i Ukrainy – objęła niemal cały świat. Spadały zarówno rynki wschodzące, jak i rozwinięte.

Większość europejskich indeksów giełdowych traciła w poniedziałek po południu ponad 1 proc. Spośród indeksów dużych giełd negatywnie wyróżniał się frankfurcki DAX. Tracił on w ciągu sesji ponad 3 proc. Inwestorzy najwyraźniej obawiali się, że krymski konflikt może uderzyć w niemieckie interesy gospodarcze na Wschodzie.

Pod presją znalazły się też akcje dużych francuskich banków. Papiery BNP Paribas traciły w Paryżu w ciągu sesji 3,5 proc., aż o 6,5 proc. tąpnął kurs Societe Generale – zachodniego banku z największą siecią oddziałów w Rosji. Ponad 5 proc. spadały akcje duńskiego browaru Carlsberg, silnie zaangażowanego na rosyjskim rynku i wiążącego z nim dotychczas duże nadzieje.

Od umiarkowanych spadków rozpoczęła się poniedziałkowa sesja w Nowym Jorku. Inwestorzy obawiają się, że możliwa wojna rosyjsko-ukraińska zaszkodzi światowemu ożywieniu gospodarczemu.

– Inwestorzy nie doszacowali ryzyka eskalacji konfliktu na Ukrainie, więc poniedziałkowa przecena była dla nich sygnałem do pobudki – twierdzi David Thebault, trader z paryskiej firmy Global Equities.

Warszawa pod presją

Jak się można było spodziewać, niepokój inwestorów w silny sposób dawał o sobie znać również na polskim rynku. Indeks WIG stracił wczoraj aż 5,2 proc. WIG 20 spadł o 5,1 proc., a papiery żadnej z wchodzących w jego skład spółek nie wzrosły. Spośród nich największa przecena dotknęła ukraińskiej spółki Kernel, której akcje straciły ponad 20 proc.

Wiele wskazuje, że nadchodzące dni i tygodnie będą na warszawskiej giełdzie nadal dosyć nerwowe. Będzie o sobie dawał znać lęk inwestorów przed rozlaniem się ukraińskiego kryzysu na inne rynki wschodzące.

– Patrząc na rynki, można powiedzieć, że mleko się rozlało i premia za ryzyko wzrosła. Taka sytuacja zapewne utrzyma się przez dłuższy czas i każde pojawiające się nowe informacje z Ukrainy będą silnie wpływały na notowania giełdowe. Właśnie poznaliśmy największe tegoroczne ryzyko dla rynków, czyli rozbiór Ukrainy przez Rosję – wskazuje Jarosław Lis, zarządzający w BPH TFI.

Wielu analityków widzi jednak w kryzysie okazję do zakupów. – Zakładając, że nie ziści się najczarniejszy wojenny scenariusz, uważam, że wkrótce będzie można pomyśleć o selektywnym kupnie akcji. Z perspektywy fundamentalnej dostrzegamy polepszające się perspektywy największych spółek, które powinny poprawiać wyniki oraz wypłacać atrakcyjne dywidendy – uważa Robert Brzoza, strateg rynkowy UniCredit CAIB.

– Już wcześniej mówiliśmy, że aktywa na rynkach wschodzących są tanie, a rosyjskie należą do najtańszych. Nie trzeba być wielkim optymistą co do perspektyw rosyjskiej gospodarki, by widzieć teraz na tamtejszym rynku dobre okazje do zakupów – twierdzi Stephanie Flanders, strateg z JPMorgan Chase.

To, kiedy może dojść do odbicia na rynkach, jest jednak obecnie ekstremalnie trudno przewidzieć. Wszystko zależy od działań polityków, a szczególnie od tego, czy rosyjski prezydent Władimir Putin będzie kontynuował swoją agresję przeciwko Ukrainie i Zachodowi.

– Napięcia geopolityczne wokół Ukrainy są najbardziej znaczącym od eskalacji kryzysu w strefie euro w 2011 r. katalizatorem pogorszenia nastrojów wobec ryzykownych aktywów. Co prawda skala tąpnięcia na rynkach była w poniedziałek bardzo duża, ale okazała się ograniczona, biorąc pod uwagę powagę sytuacji. Rynki dopiero zaczynają się mierzyć z konsekwencjami kryzysu na Ukrainie, który nadszedł w bardzo niebezpiecznym momencie dla rynków wschodzących – przypomina Nicholas Spiro, szef londyńskiej firmy konsultingowej Spiro Sovereign Strategy.

– Mamy ryzyko dużej wojny w Europie, największej od upadku muru berlińskiego, wracają cienie zimnej wojny, a Rosja działa przeciwko Zachodowi. To w oczywisty tworzy bardzo niebezpieczny scenariusz, który może przynieść bardzo negatywne skutki dla światowych rynków – przypomina Tim Ash, główny ekonomista ds. rynków wschodzących w Standard Bank.

Kapitalizacja moskiewskiej giełdy spadła w poniedziałek aż o 58 mld dol. W ciągu kilku godzin wyparowało z niej więcej pieniędzy, niż przeznaczono na olimpiadę w Soczi (około 50 mld dol.).

Micex, czyli główny indeks moskiewskiego parkietu, spadł w ciągu sesji o 10,8 proc., a zniżkował w ciągu dnia nawet o 13 proc.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora