Jednak dla rozwoju kraju i wzrostu innowacyjności gospodarki kluczowa jest nie tyle łączna skala wydatków przeznaczanych na B+R w relacji do PKB, lecz nakłady na B+R ponoszone przez sektor prywatny, gdyż wiążą się one zazwyczaj z praktycznym wykorzystaniem wynalazków naukowych. Szansą Polski na dołączenie do grupy krajów wysoko rozwiniętych jest podjęcie szeregu działań na poziomie strategicznym i regulacyjnym. Do nich należą m.in. zwiększenie zainteresowania działaniami innowacyjnymi przedsiębiorstw i komercjalizacją badań naukowych prowadzonych przez jednostki naukowe. A przede wszystkim zacieśnienie współpracy pomiędzy światem biznesu, nauki i administracją publiczną.
- Widząc zagraniczne dobre praktyki w zakresie współpracy świata biznesu i nauki, uważamy, że w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia - mówi Michał Dżoga, Director of Corporate Affairs na Europę Środkowo-Wschodnią, Intel Polska. Właśnie temu zagadnieniu poświęcona będzie konferencja „Innowacyjna Europa" z udziałem ekspertów z najbardziej innowacyjnych gospodarek świata, przedstawicieli polskiego biznesu, nauki i administracji publicznej, która odbędzie się w dniach 30 września-1 października 2014 r. w Gdańsku.
Debata - organizowana przez firmy Intel i PwC - jest oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym Europejskiemu Forum Nowych Idei. - Dzięki różnorodnemu zapleczu intelektualnemu, konferencja ta będzie ważnym krokiem w budowaniu owocnej i trwałej współpracy między przedsiębiorcami, środowiskiem naukowym oraz administracją publiczną - twierdzi Paweł Bochniarz, dyrektor w zespole Innovation Advisory w firmie doradczej PwC.
W konferencji udział wezmą prelegenci m.in. z USA, Singapuru, czy Izraela, a wśród nich np. cenieni na całym świecie eksperci: Julie Meyer (szefowa Ariadne Capital), prof. Piotr Moncarz (dyrektor programu Top 500 Innovators), czy Dipanjan Nag (prezes firmy IP Shakti LLC). Więcej na temat konferencji, której patronuje „Rzeczpospolita", na stronie: efni.pl