Tanie bilety miesięczne w Warszawie

Spośród 15 analizowanych miast Warszawa wypada pośrodku stawki, podobnie jak Berlin. Najgorzej oceniono Amsterdam i Santiago.

Publikacja: 09.12.2014 10:32

Zurych i Paryż mają najdłuższą sieć autobusową – ponad 1,7 km na 1 tys. mieszkańców.

Zurych i Paryż mają najdłuższą sieć autobusową – ponad 1,7 km na 1 tys. mieszkańców.

Foto: Flickr

Transport publiczny postanowiła zbadać firma Simon–Kucher & Partners, która wzięła pod uwagę nie tylko rozwój linii i sieci autobusowych, tramwajowych i kolejowych, ale również ceny, jak i częstotliwość kursowania na takich trasach, jak choćby połączenia z lotniskiem.

W takim ujęciu Zurych i Paryż mają najdłuższą sieć autobusową – ponad 1,7 km na 1 tys. mieszkańców. W Warszawie ten wynik wynosi ponad 0,4 km, podczas gdy najsłabszy jest w Tokio – tylko 0,06.

Z kolei pod względem liczby połączeń najlepiej, bo aż z 20 na godzinę wypada Dubaj. W Warszawie to ledwie trzy–cztery. Nasza stolica za to wypada dobrze pod względem odległości, jaką można przejechać na jednorazowym bilecie – na najtańszym średnio 21 km, a na najdroższym 41 km. Stolica Polski jest też jednym z liderów w kategorii ceny, choć autorzy badania zauważają również, iż miasto jest w grupie tych, które w ostatnich trzech latach najmocniej podniosły ceny i to znacznie powyżej inflacji.

Właśnie w Warszawie oraz w Madrycie i Mediolanie od 2001 r. bilety jednorazowe zdrożały średnio o ok. 17 proc. przy inflacji poniżej 3 proc. Średnio w analizowanych miastach ceny wzrosły tylko o 5,9 proc., a w Paryżu, Dubaju i Sao Paulo nie zmieniły się w tym okresie.

– Porównując ceny lokalnego transportu publicznego w odniesieniu do ceny biletów jednorazowych (cena za kilometr) i ceny za bilet miesięczny, w Warszawie można zaobserwować, że miasto dosyć silnie motywuje mieszkańców do zakupu tańszych biletów miesięcznych – mówi Richard Zinoecker, partner zarządzający warszawskim biurem Simon–Kucher & Partners.

Jak dodaje, stosunkowo niski wskaźnik zróżnicowania cen (różnica między najtańszym a najdroższym biletem) w Warszawie, w stosunku do grupy porównawczej w badaniu (tym samym najniższy w grupie miast europejskich) wskazuje, że stolica Polski może poprawić swoją politykę cenową w tym obszarze.

Bilet miesięczny w Warszawie kosztuje w przeliczeniu 26,2 euro i tańszy jest tylko w Dubaju, gdzie cena wynosi 21,1 euro. Z kolei w Londynie to 95,9 euro, a w Amsterdamie 89 euro.

Z kolei najwyższe zniżki przy zakupie biletu miesięcznego oferuje Zurych – wynosi ona 52 proc., czyli o tyle taniej zapłaci osoba korzystająca z takiego biletu zamiast codziennego korzystania z biletów jednorazowych. W Mediolanie obniżka wynosi 42 proc., a w Warszawie 38 proc.

Analizując efektywność transportu w takich aglomeracjach, trudno nie wspomnieć o problemie korków, bowiem często właśnie transport publiczny stawiany jest jako alternatywa dla własnego auta. Z badania Deloitte i serwisu Targeo wynika, że przez korki w największych polskich miastach kierowcy tracą rocznie 3,5 mld zł, czyli 2,9 tys. zł na statystycznego kierowcę. W porównaniu z latami 2012 i 2011 widać jednak pewną poprawę.

Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów