Nowe wymogi dla firm korzystających z zewnętrznego finansowania

Wszystkie podmioty otrzymujące zewnętrzne finansowanie powinny przygotować się na pytania dotyczące ESG od instytucji finansowych. Już teraz instytucje te muszą spełniać szerokie obowiązki raportowe, a niebawem będzie ich jeszcze więcej.

Publikacja: 23.02.2024 02:00

Nowe wymogi dla firm korzystających z zewnętrznego finansowania

Foto: Adobe Stock

Wymogi sektora finansowego dotyczące kwestii ESG [skrót od ang. słów: środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny] już teraz mają wpływ na rynek. Oceniając tak zwaną „bankowalność”, czyli możliwość pozyskania finansowania dłużnego dla projektu inwestycyjnego, coraz częściej pojawia się potrzeba, żeby projekt został zbadany nie tylko pod kątem jego zgodności z „twardymi” przepisami dotyczącymi prawa ochrony środowiska, ale również ze standardami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju. Dzieje się to często nawet wówczas, gdy właściciel projektu sam w sposób bezpośredni nie podlega żadnym wymogom dotyczącym ESG. Istotną rolę w tym zakresie – jako standard – zaczyna odgrywać Rozporządzenie 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje („Taksonomia”). Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek