Wnioski o środki unijne – uwaga na różnice w procedurach konkursowych

Przedsiębiorca nie otrzyma dofinansowania na realizację projektu, jeżeli złoży wniosek po terminie lub w niewłaściwym trybie. Każdy konkurs rządzi się własnymi prawami. Zasady znane z prawa administracyjnego mają tu zastosowanie w niewielkim zakresie.

Publikacja: 26.01.2024 02:00

Wnioski o środki unijne – uwaga na różnice w procedurach konkursowych

Foto: Adobe Stock

Regulamin naboru to obowiązkowa lektura każdego, kto zamierza ubiegać się o wsparcie unijne. Bez znajomości procedury ustalonej przez wybraną instytucję, nie da się przejść procesu selekcji z wynikiem pozytywnym. W ustawie z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (dalej „ustawa”) sformułowano kilka obowiązków i gwarancji procesowych, pozostawiając szczegółowe decyzje organizatorom konkursów. Przepisy rozstrzygają podstawowe kwestie dotyczące m.in. konieczności składania wniosków za pośrednictwem systemu informatycznego, minimalnego czasu trwania konkursu (art. 52 ust. 1 i 3), zasad zatwierdzania i informowania o wynikach oceny projektów (art. 56) oraz przesłanek unieważnienia postępowania konkursowego (art. 58). Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia konkursu przez każdą instytucję jest opracowanie i opublikowanie regulaminu na stronach programu i ogólnopolskim portalu internetowym. Z mocy ustawy każdy regulamin obowiązujący w trybie konkurencyjnym musi zawierać wskazanie sposobu wyboru projektów do dofinansowania oraz opis procedury oceny projektów.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?