Problemy finansowe spółki - co i kiedy zarząd powinien robić?

Na członkach zarządu w pełnym zakresie spoczywa odpowiedzialność za stałe, systematyczne monitorowanie stanu zadłużenia spółki, pozwalające na zgłoszenie w odpowiednim czasie wniosku o upadłość lub wszczęcie postępowania układowego.

Publikacja: 22.12.2023 02:00

Problemy finansowe spółki - co i kiedy zarząd powinien robić?

Foto: Adobe Stock

W biznesowym labiryncie odpowiedzialności prawnej, zarówno zarządom spółek, jak i ich innym interesariuszom (w tym wierzycielom) coraz łatwiej się pogubić. Niektóre zdarzenia zachodzące w przedsiębiorstwach, jak i w ich otoczeniu, potrzebują podjęcia dynamicznych działań, jednak często wymagają rozważenia szeregu skutków, które mogą w zróżnicowany sposób oddziaływać na poszczególnych beneficjentów biznesu. Szczególne znaczenie w tym kontekście zyskuje wątek ewentualnego pokrzywdzenia wierzycieli wynikającego z zaniedbań menedżerów czy nieodpowiedniego reagowania na nieprzewidziane okoliczności. W zmieniającym się otoczeniu gospodarczym wartością kluczową staje się umiejętność zarządu sprawnego reagowania na kryzysy finansowe. Podjęcie właściwych działań w odpowiednim momencie może zaważyć na losie zarówno spółki, jak i jej wierzycieli.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona