Beneficjent środków unijnych zapłaci za opieszałość organu

Sprawy, których przedmiotem jest zwrot nieprawidłowo wykorzystanych środków europejskich, powinny być załatwiane w terminach przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego. Skutki przeciągania takich postępowań mogą być kosztowne.

Publikacja: 25.08.2023 02:00

Beneficjent środków unijnych zapłaci za opieszałość organu

Foto: AdobeStock

Beneficjenci, którym zarzucono nieprawidłowości w związku z realizacją projektów unijnych często zastanawiają się, czy chcąc kwestionować ustalenia dokonane przez kontrolujących na etapie audytu lub kontroli, powinni jednocześnie dokonać zwrotu otrzymanego wcześniej dofinansowania. Dylemat ten jest o tyle zrozumiały, że zgodnie z art. 207 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, nieprawidłowo wykorzystane środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich podlegają zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków, w terminie 14 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej orzekającej ich zwrot.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?