Kapitał obcy w finansowaniu przedsiębiorstwa

Do podstawowych form zewnętrznego finansowania przedsiębiorstwa należy kredyt bankowy, leasing i faktoring. Wybór odpowiedniego źródła pozyskania funduszy pozwala na realizację celów firmy i maksymalizację zysku.

Publikacja: 05.07.2023 02:00

Kapitał obcy w finansowaniu przedsiębiorstwa

Foto: Adobe Stock

W zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem kluczową rolę odgrywa sposób jego finansowania, który sprowadza się do pozyskiwania przez jednostkę gospodarczą odpowiednich środków finansowych potrzebnych do realizacji założonych celów. Skupiają się one głównie na maksymalizacji zysku, dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, a także do poprawy jego płynności i rentowności. Wzrost możliwości może doprowadzić do wprowadzenia nowych produktów na rynek bądź poprawy potencjału konkurencyjnego, co przełoży się na lepsze postrzeganie jednostki przez kontrahentów lub potencjalnych konsumentów. Istotnym elementem w rozpoczęciu rozważań nad rozwojem firmy jest ustalenie źródeł finansowania, które mają za zadanie stworzyć zdolność do generowania dochodów. Według kryterium własności (jednego z rozpoznawanych podziałów kapitału) może być on własny (np. kapitał podstawowy, dopłaty wspólników, agio) lub obcy (np. kredyty bankowe, leasing, faktoring), z czego ten drugi będzie głównym tematem artykuły.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?