Kapitał obcy w finansowaniu przedsiębiorstwa

Do podstawowych form zewnętrznego finansowania przedsiębiorstwa należy kredyt bankowy, leasing i faktoring. Wybór odpowiedniego źródła pozyskania funduszy pozwala na realizację celów firmy i maksymalizację zysku.

Publikacja: 05.07.2023 02:00

Kapitał obcy w finansowaniu przedsiębiorstwa

Foto: Adobe Stock

W zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem kluczową rolę odgrywa sposób jego finansowania, który sprowadza się do pozyskiwania przez jednostkę gospodarczą odpowiednich środków finansowych potrzebnych do realizacji założonych celów. Skupiają się one głównie na maksymalizacji zysku, dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, a także do poprawy jego płynności i rentowności. Wzrost możliwości może doprowadzić do wprowadzenia nowych produktów na rynek bądź poprawy potencjału konkurencyjnego, co przełoży się na lepsze postrzeganie jednostki przez kontrahentów lub potencjalnych konsumentów. Istotnym elementem w rozpoczęciu rozważań nad rozwojem firmy jest ustalenie źródeł finansowania, które mają za zadanie stworzyć zdolność do generowania dochodów. Według kryterium własności (jednego z rozpoznawanych podziałów kapitału) może być on własny (np. kapitał podstawowy, dopłaty wspólników, agio) lub obcy (np. kredyty bankowe, leasing, faktoring), z czego ten drugi będzie głównym tematem artykuły.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży