Reklama
Rozwiń

Polscy internauci pozostawieni na pastwę hakerów. Miażdżący raport NIK

NIK opublikował raport z kontroli krajowego systemu cyberbezpieczeństwa – i jego wyniki są miażdżące. Wykazał on, że lawinowo rośnie liczba e-przestępstw, których ofiarami stają się zwykli obywatele. A tych rząd pozostawił samym sobie.

Publikacja: 09.03.2023 03:00

Użytkownicy sieci nie wiedzą, co robić ani gdzie się zgłosić, gdy staną się ofiarami ataku cyberprze

Użytkownicy sieci nie wiedzą, co robić ani gdzie się zgłosić, gdy staną się ofiarami ataku cyberprzestępców

Foto: shutterstock

Nie napawają optymizmem dane dotyczące skuteczności organów państwa w zwalczaniu przestępczości w internecie. Uczestnicy badania sondażowego, zleconego przez Najwyższą Izbę Kontroli, zadeklarowali, że 85 proc. cyberataków, które zgłosili, albo nie zostało wyjaśnionych, albo zakończyło się umorzeniem postępowania lub utratą środków finansowych i danych. Tylko w przypadku 2 proc. spraw doszło do wykrycia i skazania sprawcy lub odzyskania pieniędzy.

NIK winą obarcza Ministerstwo Cyfryzacji oraz pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. A skala problemu jest znacznie większa. „W badanym okresie (2019–2021) na wsparcie państwa mogły liczyć bowiem np. urzędy, koleje czy służba zdrowia mające wyspecjalizowane działy informatyczne, gdy tymczasem indywidualni użytkownicy internetu byli pozostawieni sami sobie – bez aktualnych i pochodzących z oficjalnych źródeł informacji na temat zagrożeń oraz rekomendowanych środków ochrony” – podaje NIK. I wskazuje, że do „zwykłych” internautów nie docierały także działania edukacyjne Ministerstwa Cyfryzacji. Wedle badań użytkownicy sieci nie wiedzą, co robić ani gdzie się zgłosić, gdy staną się ofiarami ataku cyberprzestępców. Znaczna część spośród ponad 400 ankietowanych, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, nie zawiadomiła nawet policji, a niektórzy – pomimo poniesionych strat wizerunkowych czy materialnych – nie podjęli żadnych działań.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora