Firmy ostrożnie podchodzą do ewentualnej redukcji etatów

Ponad połowa badanych firm przewiduje pogorszenie swej sytuacji w 2023 r., a co szósty pracownik obawia się, że jego pracodawca zamknie działalność. Co piąty liczy się ze zwolnieniem z pracy.

Publikacja: 01.12.2022 22:34

Firmy ostrożnie podchodzą do ewentualnej redukcji etatów

Foto: Adobe Stock

Obawy pracowników nie są pozbawione podstaw, gdyż 22 proc. pracodawców ma w planach na przyszły rok zmniejszenie zatrudnienia – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” opublikowanego w końcu listopada przez agencję zatrudnienia Personnel Service. Zbadała ona nastroje i plany przedsiębiorstw oraz pracowników, w tym również tych z Ukrainy.

Badanie, które objęło 330 pracodawców i prawie 1,1 tys. pracowników, potwierdziło, że wysoka inflacja, pogarszająca się koniunktura i duża niepewność może przełożyć się na niekorzystne zmiany na rynku pracy. Jak jednak zaznacza Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, zmiany demograficzne (co roku z rynku pracy ubywa 150–200 tys. osób netto) uchronią nas przed silniejszym wzrostem bezrobocia. Tym bardziej, że w polskich firmach nadal jest dużo wakatów – na koniec drugiego kwartału było ich prawie 150 tys.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona