Due Diligence – kluczowy etap przy zakupie przedsiębiorstwa

Podmiot, który planuje zakup innej firmy, przed jego dokonaniem powinien przeprowadzić analizę m.in. sytuacji prawnej i finansowo-majątkowej w celu identyfikacji potencjalnych ryzyk. Dla inwestorów analiza ta może stanowić swojego rodzaju zawór bezpieczeństwa.

Publikacja: 23.11.2022 00:50

Due Diligence – kluczowy etap przy zakupie przedsiębiorstwa

Foto: Adobe Stock

Pojęcie „due diligence” wywodzi się z języka angielskiego i dosłownie tłumaczy się je jako „należyta staranność”. Do Europy trafiło ono ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w kontekście transakcji związanych z nabywaniem spółek lub ich części było używane już na początku ubiegłego stulecia. W naszym kraju często można spotkać się raczej z określeniem audyt (prawny, finansowy) czy po prostu ocena funkcjonowania. Służy ona zidentyfikowaniu ryzyk, które są związane z działalnością wybranej spółki. Pozwala to m.in. na bliższe poznanie firmy czy na potwierdzenie lub korektę ceny spółki, której kupnem jesteśmy zainteresowani. Skutecznie przeprowadzona analiza due diligence jest podstawą każdej przemyślanej transakcji, a w dłuższej perspektywie pomaga tworzyć wartość inwestycji oraz plan działania po transakcji.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału