Konwersja wierzytelności na kapitał

Wierzytelności mogą podlegać konwersji na udziały w kapitale zakładowym spółki. Przedmiotem konwersji mogą być także wierzytelność obce, a więc nabyte wcześniej przez wierzyciela od innego podmiotu. W określonych sytuacjach taka konwersja jest alternatywnym sposobem przeniesienia wierzytelności obcych do spółki.

Publikacja: 31.05.2022 23:02

Konwersja wierzytelności na kapitał

Foto: Adobe Stock

Dotyczy to przypadku, gdy spółka nie ma wystarczających środków, aby dokonać zakupu wierzytelność i zapłacić cenę jej sprzedaży. Wierzyciel może wówczas wnieść przysługującą mu wierzytelność do spółki jako wkład niepieniężny (aport). Po tak przeprowadzonej operacji spółka, bez angażowania własnych środków, nabywa wierzytelność. Natomiast dotychczasowy wierzyciel obejmuje udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Finalnie przeniesienie (przelew) wierzytelności następuje bez angażowania środków pieniężnych.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów