Reklama
Rozwiń

Nocny koszmar funta

Funt brytyjski zanotował największy spadek wartości od trzech dekad. W nocy z czwartku na piątek stracił blisko 10-proc. względem dolara.

Publikacja: 07.10.2016 15:33

Funt brytyjski zanotował największy spadek wartości od trzech dekad. W nocy z czwartku na piątek str

Funt brytyjski zanotował największy spadek wartości od trzech dekad. W nocy z czwartku na piątek stracił blisko 10-proc. względem dolara.

Foto: Bloomberg

- To był największy przeskok z jakim mieliśmy do czynienia po głosowaniu ws. Brexitu. Transakcje z udziałem funta stanęły w miejscu - skomentował najnowsze rewelacje na rynku walutowym jeden z handlarzy europejskiego banku w Tokio, cytowany przez agencję Reuters.

Rzeczywiście, tak źle dla funta nie było od ponad 30 lat. I choć równia pochyła dla brytyjskiej waluty trwa już od miesięcy, zjazd funta do poziomu 1,18 w relacji do dolara był prawdziwym szokiem dla walutowych graczy. Nie wiadomo, co tak naprawdę wywołało panikę na azjatyckim parkiecie, bo właśnie tam w ciągu kilku minut wycena funta uległa załamaniu. Analitycy spekulują, że przyczyną może być system automatycznego zawierania transakcji.

- System działa na zasadzie pewnych algorytmów. Przetwarza sygnały płynące z mediów społecznościowych i w tym wypadku fala negatywnych nagłówków dotyczących Brexitu mogła doprowadzić do uznania jej przez jako bodźca do masowej sprzedaży funta - tłumaczy dla BBC Kathleen Brooks, dyrektor analiz w City Index.

- Gwałtowne spadki wartości uruchamiają też kolejne algorytmy, pogłębiając ten efekt - wyjaśnia.

Brooks zauważa przy tym, że w przyszłości możemy się spodziewać podobnych szoków walutowych.

- To co stało się z funtem demaskuje wady systemu, w którym to maszyny podejmują decyzje o zakupie czy sprzedaży aktywów. Rozwiązanie te staje się jednak coraz bardziej popularne, więc tego typu sytuacje są prawdopodobne - podkreśla.

Na rynkach walutowych handlarze utrzymują rezerwę względem brytyjskiej waluty. Ostatnie zapowiedzi Theresy May, premier Wielkiej Brytanii, o wdrożeniu koncepcji tzw. "hard Brexitu" budzą spory niepokój. Wszystko wskazuje na to, że negocjacje Wielkiej Brytanii z UE będą oznaczały kompromis niekorzystny dla obydwu stron. Do stabilizacji brytyjskiej waluty jeszcze długa droga.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora