MFW nie przewiduje wprawdzie recesji o „podwójnym dnie”. —— Ale jeśli wsparcie finansowe ze strony rządów zostanie wycofane zbyt wcześnie, to kto wie? Wszystko może się zdarzyć — mówił Strauss Kahn. Jego zdaniem problemem jest to, że rządy praktycznie wyczerpały już wszystkie pomysły na ożywienie gospodarki. To dlatego właśnie muszą postępować bardzo ostrożnie — dodał.
Zdaniem Belki Europa nie ma innego wyjścia, jak kontynuację wsparcia dla gospodarki, bo jej sytuacja jest dzisiaj bardzo niepewna. Chodzi zwłaszcza o utrzymanie niskich stóp procentowych i finansowego zasilania poszczególnych branż.
„Z drugiej strony niektóre elementy pakietów stymulacyjnych mogą być ostrożnie wycofywane, tak jak zakładały to rządy w momencie wprowadzenia finansowego wsparcia„- pisze Belka w [link=http://blog-imfdirect.imf.org/]swoim blogu[/link]. Nie wymienia jednak o jakie elementy i jakie dziedziny mu chodzi.
Marek Belka nie ma wątpliwości, że kryzys w Europie okazał się bardzo głęboki i najprawdopodobniej nie obędzie się bez głębokiej restrukturyzacji oraz długotrwałego „naprawiania bilansów”. B. polski premier uważa, że większość krajów europejskich w tym roku na dobre wyjdzie z recesji, ale nie ma pewności, że wszyscy „stoją mocno na nogach”.
Zwraca uwagę na różnice w nastrojach inwestorów wybierających waluty przekonanych, że ożywienie gospodarki jest solidne i trwałe i tych, którzy wolą nisko oprocentowane, ale pewniejsze rządowe obligacje, bo są przekonani, że perspektywy wzrostu są mizerne. „Nadal jeszcze w Europie banki niechętnie pożyczają pieniądze firmom małym i średnim, ale firmy duże już takich kłopotów nie mają. Rośnie także bezrobocie (w krajach rozwiniętych wynosi ok 10 proc.), ale jednocześnie konsumenci obawiają się powrotu inflacji. Z tego właśnie powodu dalsze wspieranie gospodarki przy pomocy fiskalnej i pieniężnej jest niezbędne — ocenia Marek Belka.