Czy strefa euro powieli błędy Stanów

Mimo oczekiwanego spowolnienia w strefie euro, ECB podniósł dziś stopy procentowe. - Inflacja może pozostać wysoka dłużej, niż oczekiwaliśmy, ale dzisiejsza podwyżka przyczyni się do osiągnięcia naszych celów – uważa prezes ECB, Jean-Claude Trichet

Publikacja: 03.07.2008 14:47

Jean Claude Trichet, prezes ECB

Jean Claude Trichet, prezes ECB

Foto: AFP

Stopy poszły w górę o 25 pb. Główna stopa jest na poziomie 4,25 proc., najwyższym od 7 lat. Inflacja w strefie euro jest najwyższa od 16 lat.

- Roczna inflacja pozostanie powyżej celu prawdopodobnie przez dłuższy czas i wyhamuje w 2009 r. – powiedział Trichet po decyzji o podwyżce stóp.

- Inflacja HICP nadal znacząco przyspiesza. Oczekujemy, że pozostanie znacznie powyżej celu odpowiadającemu stabilności cen - powiedział prezes ECB.

Ekonomiści uważają, że ECB powiela błędy Fedu z czasów Alana Greenspana. Boją się wystąpienia efektu drugiej rundy.

- Podwyżki stóp zmniejszą bezpieczeństwo systemu finansowego dla ryzykownych zdarzeń o niskim prawdopodobieństwie - uważają analitycy z Lehman Brothers i ING.

Najgorszy scenariusz dla strefy euro przewiduje, że obawy związane z inflacją wbudują się w gospodarki 15 krajów euro, rozkręcając spiralę cen, która będzie wymagać jeszcze wyższych podwyżek stóp.

Francja i Hiszpania zapowiedziały, że mogą nie zrealizować prognoz tegorocznego tempa wzrostu PKB.

Podwyżka stóp procentowych w strefie euro może zachęcić Szwajcarów do podobnych posunięć. Inflacja w Szwajcarii jest najwyższa od 15 lat.

Dzięki tej decyzji może wzrosnąć skala podwyżek stóp w Polsce. - Będziemy obserwować to co się dzieje w naszej gospodarce, ale również będziemy się starali patrzeć jakie są relacje między stopami procentowymi w Unii i na rynku polskim - powiedziała Halina Wasilewska-Trenkner, członek RPP.

- Ludzie dopiero zaczynają zdawać sobie sprawę, jak czarne i groźne są te burzowe chmury zbierające się nad rynkiem, ale zbierało się na to już od dawna – skomentował Justin Urquhart Stewart, dyrektor do spraw inwestycji w Seven Investment Management.

- Będziemy z nerwów obgryzać paznokcie, dopóki nie poznamy tej liczby - zapowiadał Stewart, mając na myśli poziom stóp w strefie euro. Komunikat po posiedzeniu rady wyznaczy scenariusz na kolejne miesiące.

Giełdy w Europie zniżkowały rano najmocniej od 3 lat. Rekordowe ceny ropy i gorsze od oczekiwań wczorajsze dane z USA obudziły obawy przed stagflacją.

- Jeszcze przed decyzją o podwyżce stóp rynek walutowy wliczył ją w ceny. Teraz inwestorów najbardziej interesuje komentarz, który pomoże zorientować się czy podwyżka była jednorazowa - uważa Paweł Białczyński, dealer obligacji w BRE Banku.

- Kurs euro do dolara może przebić historyczny szczyt na poziomie 1,60 - uważa Maja Goettig, analityk banku BPH.

O 14:02 euro kosztowało 3,3525 złotego, czyli niemal identycznie jak przed decyzją ECB. Dolar kosztował 2,112 złotego i jego kurs także nie uległ zmianie.

Stopy poszły w górę o 25 pb. Główna stopa jest na poziomie 4,25 proc., najwyższym od 7 lat. Inflacja w strefie euro jest najwyższa od 16 lat.

- Roczna inflacja pozostanie powyżej celu prawdopodobnie przez dłuższy czas i wyhamuje w 2009 r. – powiedział Trichet po decyzji o podwyżce stóp.

Pozostało 88% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Finanse
Minister finansów Andrzej Domański: Stopy w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie
Finanse
Rynki znów nie przestraszyły się irańskich rakiet
Finanse
Izraelska inwazja na Liban nie wstrząsnęła rynkami. Ropa tanieje
Finanse
Biura rodzinne zarządzają 5,5 bln dol. najbogatszych rodzin świata