Czy strefa euro powieli błędy Stanów

Mimo oczekiwanego spowolnienia w strefie euro, ECB podniósł dziś stopy procentowe. - Inflacja może pozostać wysoka dłużej, niż oczekiwaliśmy, ale dzisiejsza podwyżka przyczyni się do osiągnięcia naszych celów – uważa prezes ECB, Jean-Claude Trichet

Publikacja: 03.07.2008 14:47

Jean Claude Trichet, prezes ECB

Jean Claude Trichet, prezes ECB

Foto: AFP

Stopy poszły w górę o 25 pb. Główna stopa jest na poziomie 4,25 proc., najwyższym od 7 lat. Inflacja w strefie euro jest najwyższa od 16 lat.

- Roczna inflacja pozostanie powyżej celu prawdopodobnie przez dłuższy czas i wyhamuje w 2009 r. – powiedział Trichet po decyzji o podwyżce stóp.

- Inflacja HICP nadal znacząco przyspiesza. Oczekujemy, że pozostanie znacznie powyżej celu odpowiadającemu stabilności cen - powiedział prezes ECB.

Ekonomiści uważają, że ECB powiela błędy Fedu z czasów Alana Greenspana. Boją się wystąpienia efektu drugiej rundy.

- Podwyżki stóp zmniejszą bezpieczeństwo systemu finansowego dla ryzykownych zdarzeń o niskim prawdopodobieństwie - uważają analitycy z Lehman Brothers i ING.

Najgorszy scenariusz dla strefy euro przewiduje, że obawy związane z inflacją wbudują się w gospodarki 15 krajów euro, rozkręcając spiralę cen, która będzie wymagać jeszcze wyższych podwyżek stóp.

Francja i Hiszpania zapowiedziały, że mogą nie zrealizować prognoz tegorocznego tempa wzrostu PKB.

Podwyżka stóp procentowych w strefie euro może zachęcić Szwajcarów do podobnych posunięć. Inflacja w Szwajcarii jest najwyższa od 15 lat.

Dzięki tej decyzji może wzrosnąć skala podwyżek stóp w Polsce. - Będziemy obserwować to co się dzieje w naszej gospodarce, ale również będziemy się starali patrzeć jakie są relacje między stopami procentowymi w Unii i na rynku polskim - powiedziała Halina Wasilewska-Trenkner, członek RPP.

- Ludzie dopiero zaczynają zdawać sobie sprawę, jak czarne i groźne są te burzowe chmury zbierające się nad rynkiem, ale zbierało się na to już od dawna – skomentował Justin Urquhart Stewart, dyrektor do spraw inwestycji w Seven Investment Management.

- Będziemy z nerwów obgryzać paznokcie, dopóki nie poznamy tej liczby - zapowiadał Stewart, mając na myśli poziom stóp w strefie euro. Komunikat po posiedzeniu rady wyznaczy scenariusz na kolejne miesiące.

Giełdy w Europie zniżkowały rano najmocniej od 3 lat. Rekordowe ceny ropy i gorsze od oczekiwań wczorajsze dane z USA obudziły obawy przed stagflacją.

- Jeszcze przed decyzją o podwyżce stóp rynek walutowy wliczył ją w ceny. Teraz inwestorów najbardziej interesuje komentarz, który pomoże zorientować się czy podwyżka była jednorazowa - uważa Paweł Białczyński, dealer obligacji w BRE Banku.

- Kurs euro do dolara może przebić historyczny szczyt na poziomie 1,60 - uważa Maja Goettig, analityk banku BPH.

O 14:02 euro kosztowało 3,3525 złotego, czyli niemal identycznie jak przed decyzją ECB. Dolar kosztował 2,112 złotego i jego kurs także nie uległ zmianie.

Stopy poszły w górę o 25 pb. Główna stopa jest na poziomie 4,25 proc., najwyższym od 7 lat. Inflacja w strefie euro jest najwyższa od 16 lat.

- Roczna inflacja pozostanie powyżej celu prawdopodobnie przez dłuższy czas i wyhamuje w 2009 r. – powiedział Trichet po decyzji o podwyżce stóp.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje