Lista potencjalnych bankrutów się wydłuża

Wsparcie udzielone Irlandii przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie położyło kresu spekulacjom, który kraj będzie kolejną ofiarą kryzysu fiskalnego

Publikacja: 08.12.2010 15:12

Lista potencjalnych bankrutów się wydłuża

Foto: Bloomberg

Lista zagrożonych niewypłacalnością państw do niedawna skrótowo przedstawiana była jako PIGS, od pierwszych liter angielskich nazw Portugalii, Irlandii, Grecji i Hiszpanii. Niekiedy ekonomiści dodają do tej grupy jeszcze Włochy, a ostatnio coraz częściej także Belgię.

Na tym jednak wyliczanka się nie kończy. – Nie upłynie wiele czasu, nim inwestorzy skończą z Portugalią i Hiszpania i zwrócą się ku Francji – oświadczył w weekend Xavier Rolet, prezes Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (LSE). - Deficyt budżetowy tego kraju jest znacznie większy, niż ktokolwiek zdaje sobie sprawę – wyjaśnił.

W tym roku luka w finansach publicznych Paryża sięgnie 7,5 proc. PKB. Na domiar złego, ma ona w dużej mierze charakter strukturalny, a nie cykliczny, co oznacza, że trudniej będzie ją zasypać. Dług publiczny Francji wyniesie w tym roku około 78 proc. PKB, przy czym jej wierzycielami są w ponad 60 proc. podmioty zagraniczne.

Część analityków, np. Francois Mallet z Kepler Capital Markets, wskazuje jednak, że wskaźniki te są na znacznie bezpieczniejszym poziomie, niż było to w przypadku Grecji, czy Irlandii, gdzie luka w budżecie w chwili przyznania im pomocy przekraczała 12 proc. PKB. Dług publiczny na zbliżonym do francuskiego poziomie nie jest zaś w UE niczym niezwykłym. Przykładowo, w Niemczech wynosi 73 proc. PKB.

Z kolei zdaniem Davida Blooma, głównego stratega walutowego banku HSBC, za porządkowanie finansów publicznych pilnie muszą się zabrać Stany Zjednoczone. Jak zauważył, Waszyngton jak dotąd mógł to odwlekać dzięki temu, że popyt na jego obligacje gwarantuje status dolara jako światowej waluty rezerwowej.

- Prędzej czy później USA będą jednak musiały wyciągnąć wnioski z kondycji swoich finansów, a gdy to nastąpi, dojdzie do erozji wartości dolara – przewiduje Bloom. Według niego nastąpi to w drugiej połowie 2011 r.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje