Przez ostatnie trzy dekady Polska osiągnęła niewiarygodny awans gospodarczy, potrajając swoje PKB. Skumulowany wzrost PKB Polski był drugim najwyższym na świecie – po Chinach. Dziś stoimy przed nowym wyzwaniem – jak utrzymać tempo rozwoju? Wymaga to kolejnego etapu transformacji, opartego na inwestycjach w innowacje i konkurencyjność gospodarki.
W 1995 roku wartość polskiego eksportu wyniosła 23 mld dol. W ubiegłym roku było to 380 mld dol., czyli blisko 15 razy więcej – imponujący wynik! Obrazuje to, jak skutecznie przez ostatnie 30 lat wykorzystaliśmy atuty takie jak wejście do Unii Europejskiej, niska wycena aktywów, dostępność wykwalifikowanej kadry, niskie koszty pracy i znana wszystkim polska przedsiębiorczość. Kluczowym elementem układanki była pewność instytucjonalna związana z członkostwem w UE, a także napływ funduszy unijnych, które pozwoliły na modernizację infrastruktury niezbędnej dla zapewnienia konkurencyjności eksportowej ulokowanych w Polsce firm. Inwestycje zagraniczne podnosiły produktywność oraz inicjowały wpięcie polskich dostawców do międzynarodowych łańcuchów dostaw, a sektor MŚP dynamicznie rósł, sprawnie dostosowując się do zmieniających się wymagań odbiorców krajowych i zagranicznych. Model rozwoju oparty o działalność niskomarżową nie wymaga wysokiego poziomu inwestycji, co przy ograniczonych zasobach własnych w minionych dekadach było dla Polski korzystne.
Ale na fundamentach tamtego sukcesu nie zbudujemy trwałego wzrostu – konkurencyjność dzięki niskim kosztom pracy zaczyna się wyczerpywać. Aby uniknąć dryfu rozwojowego i zapewnić Polsce dalszy wzrost, musimy zbudować naszą konkurencyjność na nowych filarach, rozwijając zaawansowane produkty i usługi oraz zdobywając nowe rynki eksportowe. W tym celu potrzebujemy innowacyjnych technologii oraz wspierającego je otoczenia biznesowego. Wymaga to znaczącego wysiłku inwestycyjnego, przekraczającego samodzielne możliwości większości polskich firm.
Dlatego w obecnych warunkach to inwestycje stają się najważniejszym motorem wzrostu. Szczególnie dziś, gdy polska gospodarka wychodzi właśnie z okresu spowolnienia, musimy postawić na inwestycje publiczne i prywatne – w innowacyjne technologie, nowoczesną infrastrukturę, odnawialne źródła energii, technologie cyfrowe i kompetencje przyszłości.
Gdzie jesteśmy dziś – wyzwania inwestycyjne
W ubiegłym roku poziom inwestycji w relacji do PKB wyniósł w Polsce 16,9 proc. – to jeden z najniższych wyników w UE (średnia: 21,2 proc.), podczas gdy np. Czechom udało się przekroczyć 25 proc. [Eurostat].