Zdaniem autorów raportu „Europe 2020 Poland", do którego dotarła „Rz", w polskiej gospodarce zostały zaniedbane wydatki na badania i rozwój. Brak też nacisku na innowacyjność. Opracowanie BŚ zostanie zaprezentowane dzisiaj w Warszawie.
„Przy tym nawet przy tak niskich nakładach na badania i rozwój okazuje się, że efekty badań, które mogłyby pomóc gospodarce, wcale nie są wdrażane" – czytamy w raporcie. Zbyt mała jest też aktywność zawodowa Polaków, zwłaszcza kobiet i osób starszych.
Czy dorównamy Brazylii?
Opinie te potwierdzają także krajowe dane. Według GUS pod koniec roku na 100 osób dorosłych pracowało prawie 56; na 100 mężczyzn pracowało 64, a na 100 kobiet – 48. Zwolenniczką stopniowego wydłużania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest prof. Irena Kotowska. Jednak zwraca uwagę, że równocześnie część pracodawców musi zmienić stosunek do pracowników, którzy mają ponad 50 lat. – Lada moment będzie im brakowało pracowników ze względu na demografię – tłumaczy.
Autorzy raportu Banku Światowego (BŚ) zastrzegają, że nie ma pewności, iż Polska bez większych kłopotów jest w stanie wrócić do wzrostu PKB znacząco przekraczającego 5 proc., a nawet dorównać takim krajom, jak Brazylia, Chile, Korea Płd. czy Malezja. „Niemniej brak reform w tych kluczowych dziedzinach może spowodować zmniejszenie się PKB o 1 pkt proc. już od roku 2012" – ostrzega raport.
Zdaniem BŚ spowolnienie tempa wzrostu będzie wynikało przede wszystkim z mniejszego niż przed kryzysem finansowym napływu środków finansowych, wyższego kosztu obsługi długu, kurczącej się siły roboczej.