Dwie trzecie niemieckich firm w Polsce planuje zwiększenie obrotów, jedna trzecia zatrudni nowych pracowników
Najnowsze prognozy Bundesbanku zakładające na ten rok wzrost niemieckiego PKB na poziomie 3,1 proc. oraz 1,8 proc. w roku 2012 są korzystne także dla polskiej gospodarki. Niemcy to nasz najważniejszy partner gospodarczy. – Optymistyczne prognozy wzrostu dla obu krajów pozwalają przewidywać dalsze ożywienie w handlu i w inwestycjach – uważa dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK) Michael Kern.
Z badania przeprowadzonego przez AHK wynika, że przeszło dwie trzecie niemieckich firm działających w Polsce planuje zwiększenie swych obrotów w 2011 roku, blisko połowa zakłada wzrost eksportu, a ponad jedna trzecia chce zwiększyć zatrudnienie i nakłady inwestycyjne. – Niebagatelną rolę w niemieckich inwestycjach w Polsce odgrywają reinwestowane zyski. To swoisty miernik zaufania inwestorów do kraju, gdzie lokują swoje przedsięwzięcia – dodaje Kern.
W tej chwili łączna wartość skumulowanych niemieckich inwestycji w Polsce sięga 21 mld euro. W czasie kryzysu ich napływ znacznie osłabł. Ale według prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) Sławomira Majmana, Niemcy mogą w niedługim czasie odzyskać miejsce w pierwszej piątce największych dostarczycieli zagranicznego kapitału. – To dobra wiadomość dla rynku pracy. Zwłaszcza że inwestorami z Niemiec są przede wszystkim firmy małe i średnie – twierdzi Majman. Obecnie PAIZ prowadzi 9 niemieckich projektów o łącznej wartości 314 mln euro. Mają pozwolić na utworzenie blisko 2,9 tys. etatów.
Biznesowe relacje pomiędzy Polską i Niemcami ma umocnić zaplanowany na 20 czerwca w Warszawie szczyt gospodarczy z udziałem ministrów kierujących gospodarkami obu krajów: – wicepremiera Waldemara Pawlaka oraz wicekanclerza Philippa Röslera. Organizują go Pracodawcy RP oraz AHK w przeddzień wspólnego posiedzenia rządów z okazji 20. rocznicy traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.