Widać to między innymi w danych na temat produkcji przemysłowej. Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce spadły w lutym w ujęciu rocznym o 22,9 proc., po spadku o 5,7 proc. w poprzednim miesiącu
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniony został w marcu 2013 roku na minus 26 wobec minus 30 w lutym. Poprawę koniunktury sygnalizowało 12 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 38 proc. "Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek planują mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu ograniczanie zatrudnienia" - napisano w publikacji GUS.
Z badań wynika, że przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieco mniej znaczący od zapowiadanego w lutym.
Trudną sytuację mamy na rynku pracy. W lutym wzrosło do 14,4 procent. Bez pracy w Polsce pozostaje blisko 2 miliony 340 tysięcy osób.
W stosunku do stycznia wzrost liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, ale najbardziej znaczący w Wielkopolsce, Małopolsce i na Dolnym Ślasku. Zdecydowana większość osób bez pracy nie ma prawa do zasiłku.