Dyrektor generalny Eurofightera Alberto Guterriez powiedział, że wprawdzie głównym zadaniem eskadry jest pilnowanie bezpieczeństwa Austrii, to jednak maszyny gotowe są rozszerzyć swoje potencjalne operacje także na teren Szwajcarii. Zresztą robiły to już w przeszłości.
Armia austriacka posiada 15 takich maszyn, które po podpisaniu umowy z WEF zostały na dodatkowo wyposażone tak w specjalne najnowocześniejsze oprogramowanie, jak i sprzęt. W tej chwili posiadają one wszystko, co zostało przewidziane dla takich maszyn w ramach programu „Tranche1", czyli najbogatsze możliwe oprzyrządowanie.
Eurofightery były już wykorzystywane do ochrony uczestników innych prestiżowych imprez — na przykład Igrzysk Olimpijskich w Londynie latem 2012 roku. Podczas trwania olimpiady maszyny i piloci zostali postawieni w najwyższy stan gotowości, tzw QRA i były gotowe do akcji 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Typhoony kontrolowały również przestrzeń powietrzną podczas Euro 2008, które odbywało się na terenie Austrii i Szwajcarii, oraz Mistrzostw Świata w Narciarstwie w 2013 roku w Schladming/Styrii.
Podobnie jest i w tym przypadku, tyle, że konferencja trwa do najbliższej soboty, 25 stycznia.
Eurofightery, które należą do najnowocześniejszych bojowych samolotów wielozadaniowych zostały już zamówione przez siedem rządów. Oprócz Austrii mają także latać, bądź już latają w armii Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej, Omanu i Niemiec.