Reklama
Rozwiń

Zdobywca berlińskiego Złotego Niedźwiedzia 2020 w wirtualnym kinie

Festiwal „Wiosna Filmów” odbędzie się w tym roku on-line. W dniach 29 maja - 7 czerwca, będzie go można śledzić w 40 kinach, na platformie MOJEeKINO.pl

Publikacja: 19.05.2020 06:59

Zdobywca berlińskiego Złotego Niedźwiedzia 2020 w wirtualnym kinie

Foto: materiały promocyjne

— Zależało nam na utrzymaniu ciągłości funkcjonowania naszego festiwalu, który ma 25-letnią tradycję. Długo zastanawialiśmy się jak zaadaptować jego formułę do nowej sytuacji. Z pomocą przyszło Stowarzyszenie Kin Studyjnych, które uruchamia platformę wirtualnego kina. Dzięki temu możemy przenieść nasze wydarzenie do sieci — mówi dyrektor festiwalu Maciej Zabojszcz.

Platforma MOJEeKINO, która ruszy 21 maja, to największe dziś na świecie wirtualne kino, zrzeszające blisko 50 placówek studyjnych. „Wiosna Filmów” będzie pierwszym dużym wydarzeniem filmowym, które tam trafi. Przez 10 dni pokazanych zostanie ponad 30 filmów docenionych przez jury, dziennikarzy i publiczność na największych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji czy Toronto. Będą także tytuły nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. Wiele z nich to przedpremiery lub polskie premiery.

Wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera filmu Irańczyka Mohammada Rasoulofa „Zło nie istnieje”. To historie ludzi, którzy przez reżim zmuszani byli do wykonywania wyroków śmierci. Opowieść o cenie, jaką trzeba zapłacić za posłuszeństwo lub protest. „Zło nie istnieje” to Złoty Niedźwiedź ostatniego festiwalu w Berlinie.

W czasie Wiosny Filmów będzie można też obejrzeć inne obrazy nagrodzone na ostatnim Berlinale. „Złe opowieści” Damiana i Fabia D’Innocenzo to zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia, zaś w „Undine” Christiana Petzolda – opowieści o miłości, zdradzie i obsesji – jury berlińskie nagrodziło kreację aktorki Pauli Beer.

Premierowo zostanie też pokazana „Nadzieja” Dunki Marii Sodahl – subtelna opowieść o życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. W Locarno i Toronto pokazywana była „Zaginiona dziewczyna” Kojiego Fukady - trzymająca w napięciu fabuła o osaczeniu i walce o własną godność., ale też o dzisiejszym społeczeństwie Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wielbiciele kina włoskiego będą mogli zobaczyć „Martina Edena”. Akcję powieści Jacka Londona twórcy filmu przenieśli do Neapolu. Za rolę w tym filmie” nagrodę dla najlepszego aktora podczas ostatniego festiwalu w Wenecji dostał Luca Martinelli.

I wreszcie absolutny delikates - „O nieskończoności” Roya Anderssona, nagrodzone za reżyserię tego filmu podczas ostatniego festiwalu w Wenecji. To złożona z wielu epizodów opowieść o współczesnym świecie.

Festiwal straci swoją atmosferę bezpośrednich spotkań kinomanów, ale za to ma szansę zyskać widownię w całym kraju.

Film
Nowa „Lalka" Netfliksa. Czym nas zaskoczy serial Maślony z Drzymalską i Szuchardtem?
Film
Brad Pitt jedzie w zwariowany sposób bolidem F1
Film
Trailer filmu „Chopin, Chopin!” Czy Eryk Kulm jest podobny do Chopina?
Film
Ekipa filmu o Violetcie Villas właśnie weszła na plan
Film
Smoki, dinozaury i Scarlett Johansson w rolach głównych