Do popularnego w Warszawie Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – którego siódma edycja odbędzie się w listopadzie – dołącza jego młodszy brat. Festiwal Filmów Izraelskich Kolnoa (to hebrajskie słowo oznacza kino) został wymyślony i jest organizowany przez tego samego człowieka – Daniela Strehlaua. Reżyser dokumentów i krótkich metraży pragnie w ten sposób wzbudzić zainteresowanie nie tylko martwą już dziś kulturą wykształconą wokół języka jidysz, ale także nowymi dokonaniami kinematografii izraelskiej zajmującej się tematyką współczesną. Chce też wyjść naprzeciw warszawiakom, którzy odkryli w sobie żydowskie korzenie i ciekawi ich to, co jest związane z nową tożsamością.
Imprezę otworzyła wczoraj oficjalna polska premiera filmu znanego już widzom Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Animowany dokument Ariego Folmana, znakomity „Walc z Baszirem”, otrzymał wówczas Nagrodę Publiczności, a dwa miesiące później Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego.
Dziś i jutro oglądać będziemy nieanimowane, fabularne kino izraelskie. Najciekawsze produkcje to dwa tytuły – „Niespokojne dusze” Amosa Kolleka i „Drzewo cytrynowe” Erana Riklisa. Obydwa powstały w ubiegłym roku i zostały zauważone i wyróżnione na festiwalu w Berlinie – pierwszy nagrodą Związku Niemieckich Kin Studyjnych, drugi – Nagrodą Publiczności.
Film Kolleka to gorzki dramat o pojednaniu ojca – drobnego handlarza z Nowego Jorku – z dawno niewidzianym synem, snajperem stacjonującym w Libanie. „Drzewo cytrynowe” – obraz inteligentny i zabawny – dotyczy napięć na izraelsko-palestyńskim pograniczu. Odrzucając kontekst polityczny, skupia się na osobistych sprawach bohaterów. Wspaniale wypadła tu Izraelka Hiam Abbass (znana nam ze „Spotkania” Thomasa McCarthy`ego) w roli palestyńskiej wdowy. Musi ona bronić cytrynowego zagajnika przed zakusami ministra obrony Izraela, który pragnie jego ścięcia. Film Riklisa wszędzie, gdzie jest pokazywany, wzbudza zachwyt krytyków i publiczności.
Niedziela to 1. Dzień Kina Palestyńskiego. Zamknie go wieczorem „Sól tej ziemi” – dramat z wątkiem miłosnym zrealizowany przez Annemarie Jacir. Sportretowana w nim młoda Amerykanka palestyńskiego pochodzenia postanawia odwiedzić ziemie przodków.