„Festiwal online to taki pół-festiwal” - powiedział na konferencji prasowej dyrektor programowy „Młodych i filmu” Janusz Kijowski, zaś podczas gali otwarcia stwierdził:

— 1 września to bardzo ważna data w naszej historii. Dzieci idą do szkoły, a młodzi filmowcy startują do swojego egzaminu maturalnego, bo metaforycznie tak można nazwać moment, kiedy pokazują swoje pierwsze filmy. W krótkim metrażu to „mała matura”, w długim – prawdziwy egzamin dojrzałości, który zdecyduje o ich dalszych losach: czy będą artystami sztuki filmowej czy rzemieślnikami utworów audiowizualnych. (…) Na naszym festiwalu panuje świetna atmosfera. Nie ma zawiści, zazdrości. Jest przyjaźń, jest podglądanie wzajemne dzieł koleżanek i kolegów. I cieszę się, że gospodarze miasta pozwolili, by festiwal koszaliński mógł odbyć się nie online, lecz na żywo.

Z kolei Paweł Strojek, dyrektor festiwalu, a także koszalińskiego Centrum Kultury 105, podczas gali otwarcia powiedział: „Zastanawiam się, co jest najważniejsze w tym roku. I przychodzą mi do głowy trzy słowa: bezpieczeństwo, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo

Wcześniej podczas konferencji prasowej zapewnił, że przestrzegany będzie ostry reżim sanitarny: mierzenie temperatury, ograniczona liczba widzów w kinach, dezynfekcja sal po każdym seansie lub bloku programowym.

W konkursie debiutów pełnometrażowych znalazło się 10 filmów. Sześć z nich przeszło już przez kina. To: „(Nie)znajomi” Tadeusza Śliwy, „1800 gramów” Marcina Głowackiego,„Smak Pho” Mariki Bobrik, „Supernova”Bartosza Kruhlika,„Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej, „Żelazny most”Moniki Jordan-Młodzianowskiej. Będą też cztery premiery: „Fisheye” Michała Szcześniaka, „Pewnego razu w ogródkach działkowych” Rafała Brylla, „Polot” Michała Wnuka, a wreszcie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka.

W konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych jest aż 71 tytułów: 37 fabuł, 19 filmów dokumentalnych i 15 animacji.

Pełnometrażowe debiuty oceni jury w składzie: producentka Ewa Puszczyńska, scenarzysta Mateusz Pacewicz, operatorka filmowa Małgorzata Szyłak, kompozytor Mikołaj Trzaska, reżyser i scenarzysta Bodo Kox.

Najlepsze debiuty krótkometrażowe wybiorą: reżyser Paweł Maślona, malarka Marta Frej, operator dźwięku Radosław Ochnio, aktorka Magdalena Popławska oraz krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.

Podczas imprezy poza konkursem pokazany zostanie odrestaurowany „Ostatni etap” Wandy Jakubowskiej.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Festiwal „Młodzi i Film” organizują: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Impreza jest również współfinansowana m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.