Zagadka zagłady pszczół

Od 20 lat rośnie śmiertelność pszczół. Kiedy wyginą pszczoły – człowiekowi zostaną cztery lata istnienia – miał powiedzieć kiedyś Albert Einstein. Dziś naukowcy uważają podobnie.

Aktualizacja: 04.07.2017 21:53 Publikacja: 04.07.2017 21:45

Zagadka zagłady pszczół

Foto: Fotorzepa/Sławomir Mielnik

Rój liczący 60 tysięcy pszczół zapyla dziennie 35 milionów kwiatów. Naukowcy szacują, że bez owadów zapylających zniknie 80 procent roślin na świecie. Od 2006 roku całe połacie sadów w Ameryce, Europie i Azji nie owocują, bo nie są zapylane. Bez pszczół nie ma plonów. Roje opuszczają ule, bywa, ze pszczelarze znajdują je martwe. Giną zarówno pszczoły hodowlane, jak i te dzikie.

Jednym z problemów trapiących te życiodajne owady są dwumilimetrowe roztocza, będące rodzajem azjatyckich kleszczy - stamtąd przywleczonych 20 lat wcześniej. Można je zwalczać jedynie środkami chemicznymi, a to nie jest dobre dla owadów. Rozmnażaniu roztoczy sprzyja zmniejszona odporność pszczół, czyli ich słabsza niż być powinna – kondycja.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Film
Cannes'25: Czy koniec świata już trwa?
Film
Bono specjalnie dla „Rzeczpospolitej": U2 pracuje nad nową płytą
Film
Zaskakujący zwycięzcy Millenium Docs Against Gravity. Jeden z szansą na Oscara
Film
Cannes’25: Tom Cruise walczy z demonem sztucznej inteligencji i Rosjanami
Film
Festiwal w Cannes oficjalnie otwarty. Nagroda za całokształt twórczości dla Roberta De Niro