Sposób na nieśmiertelność dla bogaczy

Relacje sztuki i pieniędzy niewiele zmieniały się na przestrzeni wieków. Autorzy dokumentalnego filmu stawiają więc tezę, że sztuka nie może żyć bez pieniędzy.

Publikacja: 16.01.2018 08:22

Opowieść rozpoczyna się w XVI wieku w niemieckim Augsburgu. Tam mieszkał jeden z najbogatszych ludzi w dziejach – Jakub Fugger, bankier cesarzy i papieży. Przekładając na dzisiejsze realia, w okresie największej prosperity jego firma była warta bilion dolarów. Ale Fugger zajmował się nie tylko pomnażaniem fortuny, także – wspierał sztukę. Dowodem jest m.in. ufundowana przez niego kaplica Fuggerów w kościele św. Anny w Augsburgu zbudowana przez Albrechta Dürera – pierwsza renesansowa budowla w Niemczech. Ten sam twórca namalował portret swego mecenasa i zobaczą go także widzowie filmu.

 

– Dla bogatych sponsorowanie sztuki było sposobem na nieśmiertelność - twierdzi ekonomista Jacques Attali.

Kontakty rodziny Fuggerów z Włochami, a w szczególności z Wenecją były coraz silniejsze, bo tam męscy potomkowie rodu zdobywali wykształcenie i mieszkali. Fuggerowie pracowali też na rzecz papieży – Leon X był ich wspólnikiem. Dzielił z nim zyski z handlu odpustami, dochody z tego biznesu zostały przeznaczone na budowę bazyliki św. Piotra.

Autorzy dokumentu twierdzą, że choć dziś w XXI wieku zmienili się bohaterowie zdarzeń i realia, to mechanizmy łączące świat biznesu i sztuki są bardzo podobne i to właśnie finansiści są mecenasami sztuki. Kontynuują go potomkowie starych rodów bankierskich, także szefowie współczesnych banków. Jeden z największych banków współczesnego świata – Deutsche Bank, w ciągu 60 lat zgromadził kolekcję 60 tysięcy dzieł, koncentrując się na międzynarodowej sztuce współczesnej. Jej wartość jest szacowana na kilkaset milionów euro. Rocznie bank wydaje na powiększanie kolekcji 20 milionów euro. Fragmenty tego imponującego zbioru można oglądać w dziewięciuset oddziałach banku w czterdziestu krajach. W holu nowojorskiej siedzibie wisi jedna z najcenniejszych prac w kolekcji - „Faust” Gerharda Richtera.

Świat finansów w ostatnich latach intensywniej interesuje się sztuką, bo ta dziś szybko potrafi przynieść znaczące zyski.

O wydarzeniu, które przeszło do historii,  czyli o jednej z najciekawszych transakcji dzieła sztuki przeprowadzonej przez Yvesa Kleina w 1956 roku opowiada Marina Abramović. Na moście nad Sekwaną Klein sprzedał wówczas kolekcjonerowi wrażliwość artystyczną…

W filmie  jest także mowa o jednym z najdrożej sprzedanych na aukcji obrazie - „Kobietach z Algieru” Picassa kupionym za 160 milionów dolarów. A swojej, jednej z najbardziej znaczących na świecie kolekcji współczesnej sztuki chińskiej składającej się z 2300 dzieł, opowiada kolekcjoner Uli Sigg.

Premiera australijskiego dokumentu „Sztuka i pieniądze - historia pewnego związku” zrealizowanego przez Massimo Brega we wtorek 16 stycznia o 21.40 w Canal+ Discovery.

Film
22. Millennium Docs Against Gravity pokaże świat bez retuszu
Film
Już dzisiaj dowiemy się, kto wygrał Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy! | 9 dzień 18. Mastercard OFF CAMERA
Film
Mastercard OFF CAMERA: Kraków zalany słońcem i ciekawymi filmami
Film
Największe katastrofy finansowe Hollywood ostatnich miesięcy. Na liście gwiazdy
Film
„Pierce” (reż. Nelicia Low) z Krakowską Nagrodą Filmową Andrzeja Wajdy Mastercard OFF CAMERA 2025!
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku