Ryszard Filipski zmarł 22 października, ale informację o jego śmierci, zgodnie z życzeniem, podano po pogrzebie, który odbył się 26 października.

Filipski urodził się w 1934 roku we Lwowie. Debiutował w epizodycznych rolach w takich filmach jak "Kanał" Andrzeja Wajdy (1956) czy pierwsza ekranizacja "Zemsty" Fredry, wyreżyserowanej przez Bohdana Korzeniewskiego i Antoniego Bohdziewicza w 1957.

W 1956 roku Filipski zagrał jedną z głównych ról w dramacie "Koniec nocy", w którym partnerowały mu ówczesne gwiazdy  - Zbigniew Cybulski i Roman Polański.

W 1958 roku Ryszard Filipski zdał eksternistyczny egzamin w krakowskiej PWST.

W historii polskiego filmu Filipski zapisał się przede wszystkim jako wachmistrz Soroka w ekranizacji "Potopu" Jerzego Hoffmana (1974) oraz jako major Henryk Dobrzański w "Hubalu" Bohdana Poręby (1973).

Za tę ostatnią rolę Filipski został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym  w Panamie oraz Złotą Kamerą dla najlepszego aktora przyznawaną przez czasopismo "Film".

W 1980 roku Filipski wyreżyserował i zagrał główną rolę - marszałka Józefa Piłsudskiego w filmie "Zamach", nagrodzonym na festiwalu w Gdyni.

Potem na wiele lat wycofał się z życia filmowego. Wrócił dopiero w 2003 roku w serialu "Zaginiona" Andrzeja Kostenki, "Kryminalnych" czy "PitBullu" Patryka Vegi.